Özbekistan'da hükumeti eleştiren blog yazarlarının sosyal medya hesapları kapatılıyor

Güncel
Manas
21 Mayıs 2022, 21:41
Manas
21 Mayıs 2022, 21:41

Özbekistan’da blog yazarları ve sosyal medya (facebook) kullanıcıların hesaplarına kısıtlamalar getiriliyor. Blog yazarı İnamjan Muminov, “Sakal bırakan vatandaşlarımıza baskı düzenlenmesine karşı çıkarak yazı yazdım. Ancak polisler konuyla ilgili beni sorguya tabi tuttu. Ardından sosyal medya hesabımın kapatılmasını talep etti.” dedi.

Özbekistanlı blogcular, gazeteciler ve düzenli sosyal medya kullanıcıları, sakal bırakan vatandaşların Özbekistan İçişleri organlarınca sorguya tabi tutulduğuna ilişkin eleştiri yazılarını kaleme almaya devam ediyor. Sosyal medya kullanıcısı ve aktivist İnamjan Muminov 20 Mayıs 2022 tarihinde, geçtiğimiz günlerde, başkent Taşkent’in Uçtepe ve Çilanzar semtlerinde sakal bırakan erkeklerin halka açık yerlerde gözaltına alınmasına tepki göstererek hükumeti eleştiren yazı yazdı. Çok zaman geçmeden Özbekistan içişleri organlarınca bulunarak sorguya tabi tutulduğunu duyurdu. Aynı zamanda, sorgulama kapsamında, kendisinin sosyal medya hesabının kapatılacağına ilişkin uyarı aldığını da belirtti.

MUMİNOV: İNSANİ HAKLARIMIZ ZEDELENİYOR

Sosyal medya kullanıcısı ve aktivist Özbek vatandaşı İnamjan Muminov, yeni açtığı hesabı üzerinden tüm sosyal medya hesaplarının kapandığına dikkat çekerek, “Gittikçe sosyal özgürlüğümüz çiğneniyor. İnsani haklarımız ise içişleri organları tarafından zedeleniyor. Her insanın kendi şahsi sosyal hesaplarının olması doğal bir durum. Bu dünyanın her ülkesi için geçerlidir. Mevcut hükumetin iyi tarafları olduğu gibi, yanlış tarafları da olur ve olabilir. Bundan dolayı insanların sakal bırakması ile ilgili, basit bir eleştirimin başıma iş açtığına inanamıyorum.” açıklamasında bulundu.