Özbekistan'da Göktürk devrine ait mezar bulundu!

19 Kasım 2019, 18:53

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in kuzey doğusunda Tanrı Dağlarının batı ucunda yer alan dağlık bir bölgede bin metre yükseklikte 6. veya 7. yüzyıllara ait Göktürk mezarı bulundu.

Özbekistan Bilimler Akademisi, bu keşfi internet sitesinden duyurdu. Akademi, bulunan mezar alanının yağışlar ve mevsim değişiklikleri nedeniyle ortaya çıktığını belirtti. Milli Arkeoloji Merkezinin çalışanları bir günlük saha incelemesinde mezarlığın coğrafi konumunu, genel alanı ve mezarların biçimini incelediler.

İncelemeler sonucunda, birkaç iskelet kafası, çanak çömlek, demir hançer, bıçak, üzengi, birkaç toka ve demir eritilen bir fırının parçası bulundu. Özbekistan Bilim Akademisi bulguların Özbekistan’ın tarihi açısından önemli olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Özbek halkının bugünlere gelmesinde çok önemli bir yer tutan Göktürk Kağanlığına ait kalıntıların bulunması, arkeologlar tarafından her zaman heyecan ile karşılandı. Taşkent vilayeti sınırlarında bu tür kalıntıların bulunması ise bu keşfin, arkeolojik önemini arttırdı. Bu maksat ile birlikte Milli Arkeoloji Merkezi, batı Tanrı Dağları bölgesindeki göçebe medeniyetini araştırma noktasında daha titiz çalışmalar yapmaya başlayacaklar.”

Göktürk Kağanığı
Özbekistan
Bunlara da bakın: