Özbekistan'da, geçici ikamet ihlallerinde cezai sorumluluk kaldırıldı

08 Kasım 2019, 17:09

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, “Yabancı vatandaşların, geçici ve kalıcı ikamet kaidelerini ihlal etmesi sonucunda oluşan sorumluluklarını serbestleştirme doğrultusunda yapılan kanun değişiklikleri”ni içeren kanun taslağını imzaladı.

Bu kanun değişikliği öncesinde ikamet kurallarını ihlal eden yabancı vatandaşlara, Özbekistan Ceza Kanunu’nun 224. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Yeni düzenleme ile yabancılara verilecek cezalar hafifletiliyor ve cezai sorumluluğu ortadan kaldırıyor.

Özbekistan’da ikamet koşullarını bir kez dahi ihlal eden yabancılara 50 ile 100 asgari ücret tutarında ceza ödetilirken, değiştirilen kanunla birlikte bu durum 5 ile 10 asgari ücret seviyesine indirildi.

E-MEHMON SİSTEMİ İLE KOŞULLAR HAFİFLETİLMİŞTİ

Daha öncesinde Özbekistan, Orta Asya’da girilmesi en zor ülkelerden biriydi. Yabancıların, turistlerin 3 gün içerisinde yerel polise kayıt yaptırması gerekiyordu. Ayrıca yakın akrabaları veya arkadaşları olsa dahi yabancıların, Özbekistan’da yaşayan kişilerin adresleri ile kayıt yaptırması da yasaktı.

Geçen yaz ülkeye gelen kişilere, “e-Mehmon” sistemi ile elektronik kayıt imkanı tanındı ve koşullar hafifletildi.

ikamet ihlali
Özbekistan
Bunlara da bakın: