Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın BAE temasları

Haberler
Ömer Kaya
26 Mart 2019, 11:09
Ömer Kaya
26 Mart 2019, 11:09

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Birleşik Arap Emirlikleri’ne resmi ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Mirziyoyev BAE’de Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan’la bir araya gelerek ikili iş birliği adına atılacak adımları müzakere etti.

Görüşmelerin ardından Özbekistan ile BAE arasında Ortak Bildiri kabul edildi. Taraflar arasında ayrıca; yatırım, maliye, enerji, sanayi, altyapı, tarım, gümrük, kültür ve diğer alanlardaki iş birliğinin geliştirilmesini öngören ve toplam değeri 10 milyar doları aşan çok sayıda anlaşma imzalandı.

Müzakere hakkında konuşan Mirziyoyev, iki ülke halklarının ortak dini ve manevi değerlere sahip olduğunu kaydederek, bunun iki ülke arasındaki karşılıklı güven ve saygıya dayalı iş birliğinin gelişmesi için altyapı oluşturacağını vurguladı. Mirziyoyev, “BAE’nin 50 yılda çölde mucize yaratarak, ekonomi, inovasyon, ticaret, maliye ve turizm alanlarında dünyanın önemli merkezlerinden birine dönüştüğünü” kaydederek, Özbekistan’ın BAE ile bu alanlarda iş birliği yapmaktan yana olduğunu da dile getirdi.