Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yapacak

Güncel
Ömer Kaya
10 Kasım 2021, 22:48
Ömer Kaya
10 Kasım 2021, 22:48

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 11-12 Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlenecek olan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 8. Devlet Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere yarın Türkiye’ye gidecek. Mirziyoyev, seçilmesinin ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapacak.

Özbekistan’daki cumhurbaşkanı seçimlerini yeniden kazanan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, geçen hafta yemin ederek yeni dönemde görevine başlamasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini yarın Türkiye’ye gerçekleştirecek. Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Türk Konseyi Zirvesi kapsamında bir dizi ikili görüşme de gerçekleştirecek.

Türk Konseyi 8. Liderler Zirvesi kapsamında; Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Macaristan ve Özbekistan devlet başkanları İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde bir araya gelecek.

BASIN DUYURUSU - Türk Konseyi Devlet Başkanları Sekizinci Zirvesi İstanbul’da düzenlenecektir.

TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER İŞBİRLİĞİ KONSEYİ 8. ZİRVESİ

İstanbul’da 11-12 Kasım 2021’de gerçekleşecek olan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) VIII. Zirvesi kapsamında bir dizi ortak kararının imzalanması bekleniyor. “Türk Dünyasının Geleceği/2040” stratejik belgesi ve örgütün faaliyetlerine ilişkin diğer belgeler kabul edilecek. Ayrıca, “2040’a kadar Türk Dünyasının Geleceği” konulu kararın imzalanması da planlanıyor.