Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'den Rus şirketi ile yapılan anlaşmaya tepki

Güncel
Oğuzhan Batur
24 Haziran 2019, 17:17
Oğuzhan Batur
24 Haziran 2019, 17:17

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Lukoil’in Özbekistan’dan çıkarttığı doğalgazı pahalıya sattığını ve devletin yüzde 68 indirim yapmak zorunda kaldığını açıkladı.

İHA’nın haberine göre Özbekistan Ali Meclisi Senatosunun 20’nci Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Rus petrol şirketi Lukoil’e olan 600 milyon dolarlık borç hakkında açıklamada bulundu. Mirziyoyev, Lukoil ile zamanında yapılan anlaşmada milli çıkarların göz ardı edildiğine dikkat çekti.

“ANLAŞMA YAPILIRKEN ULUSAL ÇIKARLAR DİKKATE ALINMADI”

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, “Lukoil şirketi Özbekistan’da doğalgaz üretimi yapmaktadır. Biz onlardan bin metreküpünü 146 dolardan satın aldığımız kendi doğal gazımızı, halka 46 dolardan veriyoruz. Aradaki 100 dolarlık farktan dolayı borç oluşuyor. Bu rakam her geçen gün artıyor. Belki de bu şirketle işbirliği yaparak, yanlış yapıyoruz. Neden zamanında onlarla anlaşma yapılırken ulusal çıkarlar dikkate alınmadı?” ifadelerini kullandı.

ÖZBEKİSTAN’IN BORCU 600 MİLYON DOLARA YAKIN

İngiliz basını, Özbekistan’ın 2018’de aldığı doğal gaz için Lukoil’e 600 milyon dolara yakın bir borcu olduğu hakkında 2019’un Mart ayında bir haber yayımlamıştı. Haberin ardından açıklamada bulunan Lukoil yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Azat Şamsuarov, Özbekistan ve Lukoil arasında yapılan ürün paylaşımı anlaşmasında üretilen tüm doğalgazın ihracata yöneltilmesi belirtilmiş olmasına rağmen, Özbekistan bir kısım doğalgazı iç pazar için bıraktığından dolayı bu borcun oluştuğunu söylemişti.

Lukoil, Özbekistan hükûmeti ile 2046’ya kadar geçerli olan ürün paylaşımı anlaşması çerçevesinde, ülkenin Kandım, Hısar ve Hauzak ocaklarında doğalgaz üretiyor. Geçen yıl Lukoil’in Özbekistan’daki en büyük yatırımı olan yıllık 8 milyar metreküp kapasiteli Kandım Gaz İşleme Tesisi faaliyete girmişti.