Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Çin'de

Güncel
Oğuzhan Batur
25 Nisan 2019, 18:13
Oğuzhan Batur
25 Nisan 2019, 18:13

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev Çin’e resmi bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, 24 Nisan 2019 tarihinde akşam saatlerinde Çin’in başkenti Pekin’e ulaştı. Mirziyoyev’in resmi ziyaretinin başlıca sebebi Pekin’de düzenlenen “2. Kuşak ve Yol Projesi Forumu” oldu.

Birincisi 2017 yılında düzenlenen “Kuşak ve Yol Projesi Forumu”na bu yıl 40’tan fazla ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcilerinin katıldığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev bugün Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile bir araya geldi. Şi Jinping, Mirziyoyev’e foruma dair davetine iştirak ettiği için teşekkürlerini iletti.

Şi Jinping “Sayın Mirziyoyev, siz birinci “Kuşak ve Yol Projesi Forumu”na da iştirak ettiniz. Bu nedenle sizi bu forumun kurucularından biri sıfatıyla ağırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şavkat Mirziyoyev, Şi Jinping ve Çin halkını Çin Halk Cumhuriyeti’nin yaklaşan 70. kuruluş yıl dönümü nedeniyle tebrik etti. Cumhurbaşkanı iki ülke arasındaki ilişkilerin her sahada güçlendiğini belirtti.

Görüşmelerde iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması ve Özbekistan’a yapılacak Çin yatırımlarının artması gibi ekonomik ağırlıklı konular ele alındı.