Özbekistan, bağımsızlığının 29. yılını kutluyor

01 Eylül 2020, 17:00

Sovyet Rusya’nın işgalinden kurtularak 1 Eylül 1991’de bağımsız olan Özbekistan, 29. Bağımsızlık Bayramını kutluyor.

Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden birisi olan Özbekistan güçlü bir medeniyete sahip. Timur İmparatorluğu, Babür Devleti, Hokand, Hive Hanlıkları ve Buhara Emirliği gibi pek çok güçlü devlet tarafından yönetilmiş daha sonra da 19. yy. başlarında Rusların egemenliği altına girmişti.

Sovyet Rusya’nın 1990’larda dağılmaya başlaması ile Özbekistan da yeniden bağımsız bir devlet oldu. Yer altı kaynakları ve verimli toprakları sayesinde Türkistan bölgesinin önemli devletlerinden birisi halini aldı.

Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı olan İslam Kerimov Eylül 2016’ya kadar ülkeyi yönetmeye devam etti. Uzun yıllardır ülkenin başbakanı olan Şavkat Mirziyoyev, Aralık 2016’da seçilerek ülkenin 2. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

“ÖZBEKİSTAN YENİ BİR UYANIŞTADIR”

Bağımsızlık kutlamalarını oldukça şenlikli kutlamaya geleneği olan Özbekistan bu yıl koronavirüs salgını dolayısıyla daha kısıtlı bir tören yapmak durumunda kaldı. Özbekistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının yirmi dokuzuncu yıldönümü şerefine Kuksaroy kompleksinde bir festival düzenlendi. Festivalde Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev halka hitaben bir kutlama konuşması yaptı.

Şavkat Mirziyoyev: “Özbekistan yeni bir uyanıştadır, Üçüncü Rönesans’ın tohumlarını Özbekistan’da atıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı, her milletin kendi yaşamını ve geleceğini ancak bağımsız ve özgür olduğunda arzuladığı gibi inşa etme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

“Hak verilmez hak alınır! diyerek Özbek ulusun kurtuluşu için hayatlarını feda eden büyük atalarımızın en büyük hedefi bağımsızlıktı. Ne kadar tehlikeli ve çalkantılı dönemlerden geçersek geçelim, hangi başarı ve sonuçlara ulaşırsak ulaşalım, bağımsızlık fikri, bağımsızlık ruhu bizim için en güçlü dayanak olmuştur. Bugün, bilge insanlarımızın öngörüsü, dayanışma ruhu ve özverili çalışmasıyla tüm sınavları geçmeye layık olduğumuzu büyük bir gururla söyleyebiliriz. İnsanlık haysiyetimizi, gururumuzu ve şerefimizi, dinimizi, milli devletimizi yeniden ayağa kaldırdığımız, bağımsızlığımızın sembolü olan bugün, ana vatanımızın şanlı tarihinin her zaman en parlak sayfası olacaktır.’’

‘’Bugün dünyada ülkemizden bahsedilirken ‘Yeni Özbekistan’ tabiri kullanılıyor. Çünkü önemli bir gelişim aşaması geçirerek elde ettiğimiz muazzam başarıyı herkes taktir ediyor. Üçüncü Rönesans’ın temeli olarak Özbekistan’da yeni bir uyanış yaşandığı doğrudur. Çünkü bugünün Özbekistan’ı eski Özbekistan değil. Halkımız da artık dünün insanı değil ”dedi.

“YENİ ÖZBEKİSTAN’IN MİMARI MİRZİYOYEV”

Mirziyoyev, Müstakillik ve İyilik Anıtı’nı ziyaret ederek çelenk bıraktı, Sovyet yçnetmi tarafından şehit edilen Özbek aydınların hatırasına yapılan Şehitler Hatırası Anıtı’nda dua etti. Ülkede 3 günlük resmi tatil ilan edildi.

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Özbekistan’ın bağımsızlığının 29. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, ülke halkının bayramını kutladı.

Süreyya Er, “Türk dünyasının en batıdaki uç beyleri olan Türk milleti, 20. yüzyılın başında Anadolu’yu kendilerine ebedi yurt yapmak hedefiyle emperyalizme karşı canla ve başla mücadele ederken Özbekistan’daki kardeşleri bu kutlu davaya dişinden tırnağından artırdıklarıyla ve dualarıyla destek vermiştir. Bundan tam bir asır önce 1920 yılında Buhara Cumhuriyeti tarafından Kurtuluş Savaşı’mıza gönderilen altınlar Anadolu’da yeşeren Cumhuriyet fidanına can suyu olmuştur. 1991 yılındaysa bağımsızlığın ilan edilmesini müteakip Özbekistan’ı ilk tanıyan ülke olma şerefi Türkiye’ye, Anadolu’daki kardeşlerine nasip olmuş; Taşkent’teki ilk büyükelçilik bağımsızlıktan çok kısa bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından açılmıştır. Türk medeniyet coğrafyasının en kadim şehirlerinden olan Semerkant’ta ilk başkonsolosluğu açma mutluluğuna da yakın bir zamanda erişeceğiz. ” değerlendirmesinde bulundu.

Özbekistan
Özbekistan Bağımsızlık Bayramı
Şavkat Mirziyoyev
Bunlara da bakın: