Özbekistan, Avrasya Ekonomik Birliğine gözlemci üye olacak

Ekonomi
Oğuzhan Batur
07 Mart 2020, 19:35
Oğuzhan Batur
07 Mart 2020, 19:35

Özbekistan’da 7 Mart 2020’de yapılan açıklamada Rusya liderliğinde kurulan Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) gözlemci üye olma kararı alındığı belirtildi.

AEB bir süredir Özbekistan’a birliğe katılması için çeşitli girişimlerde bulunuyordu. Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, birliğe kesin bir dille katılmak istemediğini belirtmişti. Şavkat Mirziyoyev’in göreve gelmesi ile birlikte AEB, Özbekistan ile ilişkilerini birliğe katılması yönünde arttırdı.

MİRZİYOYEV: KİMSE SİZE BAĞIMSIZLIĞINIZI VERMEZ

Mirziyoyev’in dış politikada ve ticarette selefine göre daha açık bir tutum izlemesinin Rus-Özbek ilişkilerine de olumlu yansıdığı, 4 milyonluk Özbekistan’ın AEB’de Rusya’dan sonra en büyük tüketici pazarı olma potansiyelini taşıdığı düşünülüyor. Mirziyoyev, 24 Ocak’ta Özbekistan Meclisi’nde yaptığı açıklamada “hükûmetimiz, AEB ile işbirliği kurma yolları üzerinde çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Mirziyoyev, Özbekistan’ın ürünlerinin yüzde 80’inin AEB üyesi ülkeler Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya üzerinden geçtiğini açıklamıştı. Mirziyoyev, “Ayrıca, aynı ülkeler, Özbekistan ihracatının yüzde 50 ila 80’inin müşterisi konumundalar” dedi. Ancak Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, birliğe tam üye olmaya karşı olduğunu şu ifadeler ile net bir şekilde açıklamıştı: “Bir şeyi bilmek gerek. Kimse size bağımsızlığınızı vermez. Bağımsızlık halk tarafından güvenilerek cumhurbaşkanının elindedir. Biz bu birliğin üyesi olmayacağız.”