Özbekistan'a yapılan yabancı yatırım 2 kat arttı

Haberler
Oğuzhan Batur
24 Nisan 2019, 16:11
Oğuzhan Batur
24 Nisan 2019, 16:11

Özbekistan’a yılın ilk çeyreğinde yapılan yabancı yatırımın 1,2 milyar dolar seviyesine çıktığı öğrenildi.

Trend Haber Ajansı’na göre geçen yılın aynı dönemine göre yabancı yatırımlarda %91,2’lik bir artış gözlemlendi.

Özbekistan Devlet İstatistik Komitesinin yayınladığı raporda, ülkenin her bir bölgesinin yabancı yatırımlar noktasında artış yaşadığı belirtildi. Ayrıca Cizzak bölgesinin yatırım oranı en çok artan bölge olduğu ifade edildi.

Yabancı yatırımlarda başı çeken bölgeler Kaşkarderya ve Nevai bölgeleri oldu. Kaşkarderya’da yabancı yatırımların 473 milyon dolara ulaştığı belirtilirken, Nevai’ye yapılan yatırımın değeri 236 milyon dolar olarak belirtildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Cizzak bölgesini oldukça stratejik olarak görüyor. Yılın başında bir kararname ile Cizzak’ı ülkenin lokomotif bölgesi ilan ederek bu yöndeki yatırımların hızlandırılmasını istedi.

Bununla beraber uzmanlar Cizzak ve Özbekistan’da yatırımların artışı ilk çeyrekte çok daha yüksek ölçüde gerçekleşebileceğini belirtiyor. Özbekistan’a yapılacağı duyurulan birkaç önemli projede aksaklıklar yaşandığı öğrenildi. Örneğin Fransız otomobil şirketi Peugeot’nun Cizzak’ta açacağı fabrikanın inşası durma noktasına geldi.

Özbekistan’da Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev selefi Kerimov döneminin aksine dış ticarette oldukça girişimci bir ruhla ülkesinin ticari hacmini arttırmayı hedefliyor. Bu yolda Özbekistan, Türkiye dahil birçok ülke ile soğuk olan ilişkilerini son yıllarda canlandırdı.