Özbek yetkililer ilk defa Andican Katliamı hakkında konuştu: Hata yaptık

Haberler
Oğuzhan Batur
19 Şubat 2020, 19:13
Oğuzhan Batur
19 Şubat 2020, 19:13

Özbekistan’ın Andican şehrinde 2005 yılında gerçekleştirilen katliama dair Özbek resmi yetkililerden ilk defa önemli açıklamalar geldi.

Başsavcı Yardımcısı Svetlana Artukova Özbek haber ajansı Kalampir’e verdiği röportajda Andican Katliamı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Artukova kendisininde Andican’daki olayları soruşturan ekipte bulunduğunu ve masum insanların da bölgede öldürüldüğünü itiraf etti.

“YETERLİ HAZIRLIK YOKTU. HATALAR YAPTIK”

İlk defa Özbek resmi yetkililerde bu türde bir itiraf geldi. Artukova, “Haberleşmenin durumu kötüydü. Kumandanlar da direktifleri uygun bir şekilde yerine getirmediler. Yeterli hazırlık yoktu. Hatalar yaptık.” dedi. Artukova, katliamda sorumlu olan bazı askeri personelin tutuklandığı daha sonrasında serbest kalarak normal hayatlarına devam ettiğini açıkladı. Artukova, “neden bu bilgileri şimdi açıklıyorsunuz?” şeklindeki soruya “O zamanlar (Kerimov zamanı) Özbekistan kapalı bir ülkeydi. Şimdi yeni bir Özbekistan var. Yeni bir siyaset tarzı var.” cevabını verdi.

ANDİCAN KATLİAMINDA NE OLDU?

Özbekistan’ın Andican şehrinde 13 Mayıs 2005 tarihinde bir grup silahlı saldırganlar Andican şehrine girerek bazı hükumet yetkililerini öldürmüş ve bazılarını da rehin almıştı. Barışçıl gösteriler ise 13 Mayıs öncesinde birkaç gündür devam ediyordu. Kırgızistan’da Askar Akayev’in protestolar sonucunda görevden alınması sonrasında dönemin devlet başkanı İslam Kerimov sert bir karşılık verdi.

Kerimov orduyu bölgeye göndererek bir katliama imza attı. Masum kişiler ayırt edilmeden birçok insan kurşuna dizildi. Bazı kaynaklara göre bini aşkın kişi öldürüldü. Bazı cesetler Rusya’ya götürülerek kayıp süsü verildi. Uluslararası soruşturma çağrıları ise sonuçsuz kaldı.