Özbek-Türk Sağlık İş Forumu: Türkiye'nin sağlık sistemi, Özbekistan'a model oldu

03 Aralık 2019, 20:51

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla düzenlenen ve üç gün sürecek olan foruma Türkiye’den 80 firma katıldı.

TÜRKİYE, ÖZBEKİSTAN’IN İHRACAT VE İTHALAT YAPTIĞI İLK 5 ÜLKEDEN BİRİ

Forum kapsamında Özbekistan’da bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Özbekistan ile 2019 yılının ilk üç çeyreğindeki ticaret hacmi bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 30 artarak 1,6 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye, kardeş Özbekistan’ın ihracat ve ithalat yaptığı ilk 5 ülkeden birisidir.” dedi.

TÜRKİYE, TAŞKENT’TE ÖN TANI VE KOORDİNASYON MERKEZİ AÇACAK

AA’nın haberine göre, sağlık alanında iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için forum çerçevesinde 11 anlaşma imzalandı. O anlaşmalardan biriyle Türkiye, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te ön tanı ve koordinasyon merkezi açacak. Böylece iki ülke arasında hasta transferi, medikal iş birliği artacak. Bakan Koca, “Şimdiye kadar Fergana, Termiz, Harezm, Taşkent ve Karakalpakistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) koordinasyon ve desteğinde toplam 8 sağlık haftası gerçekleştirdik. Bu sağlık haftalarında 735 ameliyat, 3 bin 35 konsültasyon ve 1577 personele eğitim verilmiştir.” diye konuştu.

ÖZBEKİSTAN SAĞLIK BAKANI: TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIYORUZ

Özbekistan Sağlık Bakanı Alişir Şadmanov, sağlık sektöründe başlatılan reformlarda Türkiye sağlık sistemini örnek aldıklarını söyledi.

Bakan Şadmanov, ülkesinde sağlık sektöründeki reformlara başlarken, dünyanın 30’a yakın ülkesinde yapılan reformların incelendiğini kaydetti. Şadmanov, bunlar arasında kendilerine öncelik olarak Türkiye’deki sağlık sistemini benimsediklerini belirterek, “Türk sağlık sisteminin ekonomik açıdan, insanlara kolaylığı açısından da birçok olumlu yönü var. Halklarımızın kültürü ve değerinin de çok benzer olduğunu dikkate alarak Özbekistan olarak, sağlık sektöründe başlatılan reformlarda Türkiye sağlık sistemini örnek alıyoruz ve Türkiye Sağlık Bakanlığıyla geniş kapsamlı iş birliği içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Buhara’da Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Tıp Fakültesinin açılmasını, Özbekistan’daki ilk çocuk kalp nakli ameliyatının Türk doktorlarınca yapılmasını anımsatan Şadmanov, Özbek doktorların Türkiye’de staj görmesinin, bazı Türk şirketlerinin tıbbi laboratuvarlar kurmasının, TİKA’nın çok sayıda sağlık projesini hayata geçirmesinin iki ülke arasındaki iş birliğinin somut örneklerinden olduğunu vurguladı.

Fahrettin Koca
Özbek Türk Sağlık İş Forumu
Özbekistan
Bunlara da bakın: