Özbek TIR şoförleri, Türkiye - Gürcistan sınırında koronavirüs sebebiyle mahsur kaldı

Güncel
Oğuzhan Batur
01 Nisan 2020, 18:15
Oğuzhan Batur
01 Nisan 2020, 18:15

Türkiye – Gürcistan sınırında yer alan Sarp Gümrük Kapısı’nda 150’den fazla Özbek TIR şoförü yükleri ile birlikte iki sınır arasında mahsur kaldı.

Bir haftadan beri sınırda bekleyen TIR şoförleri 30 Mart 2020 günü sosyal medya aracılığıyla paylaştıkları bir videoda Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’den yardım istediler. Gürcistan’daki Özbekistan Büyükelçiliği temsilcisi TIR şoförlerinin geçebilmesi için Türk gümrük yetkilileri ile görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

TIR’LAR PAMUK İHRACATINI YÜRÜTÜYORDU

TIR şoförleri yaptıkları açıklamada, “Bugün 8 gün oldu. Paramız tükeniyor. Ne ileri ne de geri gidebiliyoruz. Devletimizin zenginliği pamuğu ihraç ediyoruz diye yola çıktık. Devletimiz yardım etsin diye bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Özbek TIR şoförleri hakkında Özbekistan Dışişleri Bakanlığı herhangi bir açıklamada henüz bulunmadı.

Dünyada koronavirüs salgını devam ederken Türkiye Mart ayı ortalarından itibaren 66 devletin vatandaşlarına ülkeye girişi yasakladı. Bundan başka Türkmenistan – İran sınırında da 11 Özbek TIR şoförünün mahsur kaldığı haberi daha önceden bildirilmişti. Modern dünyanın ilk defa yaşadığı pandemi uluslararası hukuk noktasında birçok sorunları beraberinde getirmiş durumda.