Birleşik Krallık'tan Pekin Kış Olimpiyatları'nı boykot kararı

Güncel
_QHA Ankara
10 Aralık 2021, 11:44
_QHA Ankara
10 Aralık 2021, 11:44

Çin’de Uygur Türklerine yapılan zulüm sonrası dünya Pekin Kış Olimpiyatlarına tepkili. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’na sporcuların katılabileceğini ancak bakanlar ve yetkililer düzeyinde diplomatik  bir boykot kararı aldıklarını aktardı.

Birleşik Krallık Avam Kamarası’nda gerçekleşen “Başbakan’a Sorular” oturumunda Başbakan Johnson, kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına dikkat çekilmesinin ardından, İngiltere’nin olimpiyatları boykot edip etmeyeceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Johnson, hükumetin, Çin’deki insan hakları ihlallerini yakından takip ettiklerini ve bu konudaki endişelerini dile getirmekte “tereddüt etmediğini” vurguladı.

“PEKİN KIŞ OLİMPİYATLARINA ETKİN BİR ŞEKİLDE DİPLOMATİK BOYKOT UYGULANACAK”

Spor boykotlarının mantıklı olduğunu düşünmediğini söyleyen Johnson, “Pekin’deki Kış Olimpiyatları’na etkin bir şekilde diplomatik boykot uygulanacak, hiçbir bakan veya yetkilinin katılması beklenmiyor.” dedi. ABD, Litvanya, Kanada, Avustralya, gibi ülkeler de Çin’in insan hakları ihlalleri ve Uygur Türklerine yönelik tutumu nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacağını açıklamıştı.