Otağ Türk Dünyası Müzik Ve Dans Topluluğu, sahnede Türk dünyası rüzgarı estirdi

Haberler
qha muhabir
08 Haziran 2022, 00:23
qha muhabir
08 Haziran 2022, 00:23

Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası CSO Ada Ankara Konser Salonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının düzenlediği konserde, Türk dünyasına ait ezgiler ve danslar sahnelendi. Başkent Kültür Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Otağ Türk Dünyası Müzik Ve Dans Topluluğu büyük beğeni topladı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) organizasyonuyla Başkent Kültür Festivali kapsamında bugün Otağ Türk Dünyası Müzik Ve Dans Topluluğu sahne aldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’da izleyicilerle buluşan dans ekibi geleneksel kıyafetleriyle danslar etti. Etkinliğe, Kırgızistan Büyükelçiliği Müsteşarı Aybek Akayev, Özbekistan Büyükelçiliği Müsteşarı Avazbek Hacımahmutov ve sanatçı Arslanbek Sultanbekov ile pek çok misafir katıldı.

Türkistan coğrafyasından çalınan ezgiler seyirciler tarafından büyük beğeni topladı. “Selam Olsun” şarkısıyla başlayan orkestra; keman, kanun, bağlama enstrümanlarının yanı sıra kopuz ve dombra da çaldı. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan türküleri ile geleneksel danslar sahnelendi.

KIRIM TATARLARININ GELENEKSEL DANSI “TIM TIM” BÜYÜK İLGİYLE İZLENDİ

Etkinlikte Kırım Tatar dansı “Tım Tım” da büyük bir coşkuyla izlendi. Kırım Tatarlarının geleneksel dansını seyirciler büyük bir ilgiyle izledi.

Program, Otağ Türk Dünyası Müzik Ve Dans Topluluğu’nun şefi Elmira Şenduran ve orkestra ekibinin seslendirdiği “Üsküdar’a Giderken” ve Ankara havasıyla son buldu.

ARSLANBEK SULTANBEKOV: KIRIM’IN RUHU İÇİN KÜLTÜRÜ DE DEVAM ETMELİ

Programda, sanatçı Arslanbek Sultanbekov da Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) sorularına yanıt verdi. Programı büyük bir keyifle izlediğini belirten Sultanbekov, Otağ Topluluğu’nu kültürel etkinliğini artırarak devam etmesini dileyerek tebrik etti. İşgal altındaki Kırım’a da değinen Sultanbekov, “Yüreklerimiz ağlıyor. Ruh için kültür de devam etmek zorunda. O bir oyuncak değil, güç veriyor” ifadelerini kullandı. Sultanbekov, Kırım Tatarlarının geleneksel “Tım Tım” dansını izlediği için mutlu olduğunu söyledi.

Konserden kareler: