Oruç Reis'in çalışma süresi uzatıldı

Güncel
Ozan Barış Erim
23 Aralık 2020, 16:26
Ozan Barış Erim
23 Aralık 2020, 16:26

Türkiye sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’de çalışma yürüteceği alan için 15 Haziran 2021’e kadar sürecek yeni bir Navtex (denizcilere duyuru) yayımladı. Çalışma sürecinde ise Oruç Reis’e Ataman ve Cengizhan isimli gemiler eşlik edecek.

Doğu Akdeniz’de sondaj ve sismik araştırma faaliyetlerine devam eden Türkiye Cumhuriyeti, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için yeni bir Navtex yayımladı. Yeni duyuruya göre, Oruç Reis, 15 Haziran 2021’e kadar bölgede sismik araştırma faaliyetlerde bulunacak.

ATAMAN VE CENGİZHAN GÖREV BAŞINDA

Dünya kamuoyunun, sismik araştırma faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye yönelik baskıları devam ederken, Oruç Reis’in arama çalışmalarını uzatması gerginliğe neden oldu. Buna karşılık Türkiye, Oruç Reis’e refakat etmesi Ataman ve Cengizhan isimli gemileri görevlendirdi.

ORUÇ REİS

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor. Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.