Orta Doğu’da hangi ülkeler İHA kullanıyor?

Haberler
_QHA Ankara
24 Eylül 2019, 14:42
_QHA Ankara
24 Eylül 2019, 14:42

Silahlı ya da silahsız İnsansız Hava Araç’larının (İHA) kullanımında son yıllarda önemli bir artış söz konusu ve bu artışın ciddi bir kısmı Orta Doğu ülkelerinde görülüyor.

İsrail ve ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) önderlik ettiği bir alan olan İHA’lar, ilk etapta sadece teknolojik açıdan ileri olan birkaç ülkenin tekelindeydi.

Daha sonraki yıllarda Orta Doğu’da askeri İHA kullanımı da hızla büyüdü ve kullanımı ciddi bir boyuta ulaştı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Çin üretimi Wing Loong 1’lerden oluşan bir sistem kullanıyor. Bunlar Yemen ve Libya’daki hedeflere karşı kullanılıyor.

Ayrıca  Çin’den İHA alan ülkeler arasında Irak, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve Cezayir yer alıyor.

İHA teknolojisinin öncülerinden olan İsrail, dünyanın en büyük silahsız İHA ihracatçıları arasında. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre İsrail bu alanda küresel pazarın yüzde 60’ını elinde tutuyor.

İsrail’in İHA sattığı ülkeler arasında Rusya da yer alıyor. Rusya, İsrail İHA’larını keşif amaçlı kullandığı sanılıyor. Bununla birlikte İsrail’in Suriye üzerinden sınırı geçtikten sonra en az bir İHA’yı vurarak düşürdüğü biliniyor.

SİLAHLI GRUPLARCA KULLANILAN İHA’LAR

Orta Doğu’da İHA kullanımı konusunda en aktif silahlı gruplardan biri Yemen’deki Husi isyancılar.

Husiler, bu İHA’ları “kamikaze” olarak kullanıyor. Silahlı olmayan bu İHA’lar, hedefleri çarparak vuruyor.

Lübnan’daki Şii grup Hizbullah’ın da zaman zaman kullandığı az sayıda İHA’sı var. Bunların da İran yapımı olduğu iddialar arasında.