Orta Asya ülkelerinin el sanatları Bişkek’te toplandı

Güncel
_QHA Ankara
25 Temmuz 2019, 21:22
_QHA Ankara
25 Temmuz 2019, 21:22

Orta Asya ülkelerinin el sanatlarını ve ülkeler arası dostluk ilişkileri güçlendirmeyi hedefleyen 14. Uluslararası “Oimo-2019” El Sanatları Festivali, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te başladı. Etkinlik 22006 yılından beri düzenleniyor.

Bu yıl 14’ncüsü yapılan festivale ilişkin açıklama yapan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Gürcistan, İran, Afganistan gibi ülkelerden gelen sanatçıların ürünlerinin satışa sunduğunu söyledi. El sanatının Kırgızistan’da büyük bir alana dönüştüğüne işaret eden Camankulov, yaklaşık 10 bin kişinin el işi sanatıyla ilgilenerek Kırgızistan’ın kültürel gelişimine büyük bir katkı sağladığını vurguladı. 

AVRUPA’DA İKİ ÜLKEDE YAPILACAK

Bu etkinliği daha geliştirmek ve yaymak amacıyla bu yıl ilk kez İsviçre’de Oimo Kervanı düzenlediklerini belirten Çoçunbayeva, etkinliğin Norveç’te ve Hollanda’da yapılacağını dile getirdi.

Oimo-2019 Festivali’nde oyuncak bebekler, ulusal tarzda süslenmiş seramik yöresel tabaklar, Hint çayı çeşitleri, halılar, ulusal kıyafetler, duvar ve kapı süsleri, el işi keçeden yapılmış hediyelik eşyalar, çantalar, cüzdanlar, takılar, pamuklu büyükler ve çocuklar için tasarlanmış giyseler, şapkalar ve birçok farklı ürünler satışa sunuluyor.