Orta Asya ülkeleri ve ABD, Kazakistan'da bir araya geldi

Güncel
Oğuzhan Batur
22 Ağustos 2019, 18:01
Oğuzhan Batur
22 Ağustos 2019, 18:01

Orta Asya ülkelerinin ve Amerika Birleşik Devletlerinin Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da “C5+1” formatındaki zirvede bir araya geldi.

Nur Sultan’da dün düzenlenen zirveye ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale, Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirocidin Muhriddin ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov katıldı.

Toplantıda, daha önce imzalanan ekonomik anlaşmaların uygulamaya geçirilmesi noktasında yaşanan sorunlar ve çözüm yolları masaya yatırıldı. Bölgesel ekonomik kalkınma yolunda iş birliği anlayışı tekrarlandı.

ZİRVEDE AFGANİSTAN,SURİYE VE IRAK MESELELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Zirvede ele alınan önemli konulardan biri de Afganistan’da yaşanan güvenlik sorunları ve müzakere süreci ele alındı. Ayrıca Suriye ve Irak’ta teröre bulaşmış Orta Asya kişilerin ailelerinin geri dönüşü ve rehabilitasyonu da zirvede konuşulan başlıklardan biriydi.

David Hale zirve sonrasında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev ile de bir araya geldi. Hale’in Özbekistan’ı da ziyaret etmesi bekleniyor.