Orta Asya Türk kültürünün Anadolu kültürüne etkileri Özbekistan'da konuşuldu

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Haziran 2019, 17:55
Mehmet Berk Yaltırık
22 Haziran 2019, 17:55

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te “Orta Asya Türk Kültürünün Anadolu Kültürüne Etkileri” sempozyumu yapıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilen sempozyum, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu,  Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi, TİKA ile Mirza Uluğbek Özbekistan Milli Üniversitesi tarafından düzenlendi. Sempozyuma çok sayıda Özbek ve Türk bilim insanı katıldı.

BİN YILLARA DAYANAN İLİŞKİLER VE GÜÇLÜ BAĞLAR

Sempozyumun açılış konuşmasını Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er yaptı. Büyükelçi Er, Orta Asya topraklarının Anadolu’nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması sürecinin temel insan kaynağı olduğunu, bundan dolayı Türklerin bu toprakları “anayurt” olarak gördüğünü ifade etti.

Özbekistan Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Avazcan Marahimov ise Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bin yıllara dayandığını ve çok güçlü bağlara sahip olduğunu vurguladı.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan da “Türkistan” olarak bilinen coğrafyanın farklı din, kültür ve medeniyetlerin hoşgörü içinde yaşadığı bir bölge olageldiğini ve kalbinin de Özbekistan ile Türkiye olduğunu belirtti. Turan ayrıca çok sayıda âlimin bu bölgede çıktığını da hatırlattı.

“DOĞU İLE BATI MEDENİYETİNİ BULUŞTURAN HALKIZ”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, sempozyumun iki ülke arasındaki bilimsel alandaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağını vurgularken Hacı Bayram Veli Üniversitesi Asya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Varis Çakan da bu topraklardan çıkan alimlerin dünyaya ışık saçtığının altını çizerek, “Biz Türkistan ve Anadolu Türkleri, bu İpek Yolu’nu inşa eden doğu ile batı medeniyetini buluşturan halkız.” dedi.