Orta Asya'nın cazibe merkezi Mehrgon pazarı

Ekonomi
_QHA Ankara
25 Haziran 2019, 22:49
_QHA Ankara
25 Haziran 2019, 22:49

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’nin merkezinde yer alan Mehrgon Pazarı, satılan yüzlerce çeşit ürünün yanı sıra mimarisi ile hayranlık uyandırıyor.

Üç kattan oluşan ve 2014 yılında inşa edilen pazar toplam 30 bin metrekare alana sahip bulunuyor. Pazar doğu mimarisi ile işlenen onlarca sütunla ayakta duruyor. Tavanındaki büyük cam tavan sayesinde pazar gündüz saatlerinde elektrik kullanılmaksızın ışıklandırılıyor.

Büyüleyici mimarisine binaen “gıda müzesi” olarak niteledirilen Mehrgon Pazarı, hem doğu mimarisine sahip örnekleriyle hem de sebze-meyve, baharat, kurutulmuş meyve ve diğer ürün çeşitleriyle birçok kesimden satıcı ve alıcıyı cezbediyor.

Haftanın her günü, sabah ve akşam saatlerinde hizmet veren pazarda, yüzden fazla satıcının tezgah açtığı, Taciklerin yanı sıra ülkede yaşayan Özbeklerin de ürünlerini sattığı, bilhassa sattıkları kuru üzüm ve kuru meyvelerle tanındıkları ifade ediliyor.

Turistlerin daha çok rağbet ettiği pazarda, kurutulmuş meyve, kuruyemiş ve baharat çeşitlerinin ilgi gördüğü ifade ediliyor.