Origami kağıtları ile yapılan Kosova bayrağı Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2021, 13:48
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2021, 13:48

Kosova’da Arbnora Fejza Idrizi adındaki bir öğretmen, origami kağıtlarından oluşturduğu Kosova bayrağıyla üçüncü kez Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

Kosova İskenderay’da (Skenderay) öğretmen Arbnora Fejza Idrizi, bir yılı aşkın süren çalışmanın ardından üçüncü kez kazandığı Guinnes ödülünü bu kez Kosova bayrağıyla elde etti. Arbnora Fejza-Idrizi, hazırlıklarının yaklaşık 1 yıl sürdüğünü ve bu bayrağı oluşturmakta 120 bin origami kağıdı kullandıklarını belirtti. Guinness’te 2018 ve 2019’da iki kez birincilik ödülü kazanan Idrizi, Temmuz 2020’den beri binlerce origami mektubunun oluşturulmasına günde yaklaşık dört saat ayırdı.

KOSOVA’NIN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ’NE YETİŞTİRİLDİ

Sosyal medya hesabından 18 Şubat’ta konuya ilişkin açıklamada bulunan Idrizi, şu ifadelere yer verdi:

“Oluşturduğumuz Kosova Cumhuriyeti bayrağı ile Guinness Dünya Rekorları’nın En Büyük Origami Mozaği rekorunu kırdığımızı büyük bir gururla size bildirmek isterim. Tüm ayrıntıları ve resmi bağlantıyı yarın sizinle paylaşacağız. Bu bayrağı, 17 Şubat Kosova’nın Bağımsızlık Günü’ne yetiştirebilmek için günde 13 saat büyük bir özveriyle çalıştık. Bu sertifika, çok çalışmanın her seferinde ödüllendirildiğinin bir mührüdür. Bu çalışma için 1 yıl hazırlandık, bu süre zarfında 120 bin origami kağıdı hazırladık. Çok çalışmamızın ödülünü aldığımız için mutluyuz.”

ŞEHİTLERE ADADI

Idrizi, bu rekorunun ödülünü Kosova Kurtuluş Ordusunun kurucularından ve Kosova Savaşında adını tarihe yazdıran milli kahraman Adem Yaşari’nin ailesine, Kosova’nın özgürlüğü için Kosova’daki son savaşta şehit düşen tüm şehitlere ithaf etti.

MOĞOLİSTAN’DAKİ REKORU KIRDI

6 Şubat Cumartesi günü tamamlanan bin 216 metrekarelik bayrakla Arbnora Fejza Idrizi’ye rekor getiren bu çalışma, aynı zamanda bin 167 metrekarelik bir çalışma olan Moğolistan’daki bir okulun sahip olduğu rekoru kırmış oldu.

BAKAN’DAN TEBRİK

Kosova’nın Dışişleri Bakanı Meliza Haradinaj-Stublla, origami kağıtları ile oluşturulmuş dünyanın en büyük bayrağını üreterek Guiness’te yeni rekoru kırmayı başaran İskenderaylı Arbnore Fejza Idrizi ile görüştü. Facebookhesabından açıklamada bulunan Haradinaj- Stublla, bu rekorun Kosova için kalpten bir hediye olduğunu ve ülkenin imajını yükselttiğini ifade etti.

Haradinaj, “Bayrağın oluşturulması için yerleştirilen her origami kağıdı, ülkeyi ve halkımızı gururlandıracak en değerli eylemdir.” dedi.

IDRİZİ’NİN REKORLARI

Arbnora Fejza Idrizi, 2018 yılında origami kağıt sanatı ile ilk kez 8.7 metrelik dünyanın en büyük çiçeği ile Guinness Rekorlar kitabına girdi.
2019 yılında ise 2.73 metre yüksekliğinde ve 2.38 metre genişliğinde en büyük kağıt vazo ile ikinci kez rekor kitabına girerek, onu tanıyan ülkelerin bayraklarını minyatür olarak sundu.