Orduya katılan Ukraynalı gazeteci Oleksandr Makhov, Rusya’nın saldırılarında hayatını kaybetti

Güncel
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 12:27
qha muhabir
05 Mayıs 2022, 12:27

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın başlattığı savaşta orduya katılarak işgalcilere karşı savaşan gazeteci Oleksandr Makhov’un hayatını kaybettiğini açıkladı. Gazeteci Makhov, Ukrayna’nın İzyum kentinde işgalci Rus güçlerine karşı savaşıyordu.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın 71’inci gününde saldırılarını sürdürüyor. Ülkesi için orduya katılan pek çok Ukraynalı vatandaş, Rus güçlerine karşı savaşıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), buna bağlı olarak, orduya katılan Ukraynalı gazeteci Oleksandr Makhov’un savaşta hayatını kaybettiğini bildirdi. İşgalci Rus güçlerine karşı savaşmak için mesleğini bırakarak orduya katılan 36 yaşındaki Makhov, Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki İzyum kentinde can verdi.

VOLODIMIR ZELENSKIY: RUSYA, BU ÖLÜMÜN HESABINI VERECEK

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, gazeteci Makhov’a ilişkin olarak, “Vatansever, samimi ve daima kibirden uzak biriydi. O her zaman en cesurlar arasında ilk sıralardaydı” dedi. Makhov’un ailesine başsağlığı dileyen Zelenskıy, “Oğlu Vladislav bilsin ki, Rusya bu ölümün hesabını verecek” vurgusu yaptı. Gazeteci Makhov, Rusya’ya karşı mücadele eden 8’inci gazeteci olarak kaydediliyor.  

GAZETECİ OLEKSANDR MAKHOV DAHA ÖNCE DE DONBAS’TA SAVAŞMIŞTI

Makhov, 2014 yılında Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgeleri, Donetsk ve Lugansk’ta yaşanan çatışmalarda savaşmıştı.