Orduya katılan Ukraynalı gazeteci Maksim Mednskiy Rusya’nın saldırılarında hayatını kaybetti

Güncel
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 11:19
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 11:19

Odesa’ya bağlı Bolgrad Belediye Meclisi, orduya katılan Ukraynalı gazeteci Maksim Mednskiy’nin savaşta öldüğünü açıkladı. 2014 yılında da Ukrayna ordusuna katılarak Rus birlikleriyle savaşan gazeteci Mednskiy, savaşta hayatını kaybeden 9’uncu gazeteci olarak kaydediliyor.

İşgalci Rusya Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta muhtelif kentlere saldırıyor. İşgalcilerin saldırıları dolayısıyla mesleğini bırakarak Ukrayna ordusuna katılan binlerce sivil, Rus birliklerine karşı savaşıyor. Binlerce sivilin ölümüne sebep olan işgalciler Ukrayna’nın Odesa kentindeki saldırılarını da sürdürüyor.

Ukrayna’nın Odesa bölgesine bağlı Bolgrad Belediye Meclisi, Ukrayna ordusuna katılan gazeteci Maksim Mednskiy’nin savaşta hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bolgrad Belediye Meclisi yaptığı açıklamada, “Hemşehrimiz hiç tereddüt etmeden Ukrayna’yı savunmaya, Ukrayna’nın gerçek bağımsızlığı için savaşmaya 2014’te başladı. Askerlik ve kamu görevini yerine getirdi. Hiçbir teselli sözü onu bir oğul, koca ve baba olarak geri getirmez. Ailesine söylenecek hiçbir söz, hissettikleri acıyı ve çaresizliği gölgede bırakamaz” ifadelerine yer verdi.

2014’TEKİ ÇATIŞMALARDA DA UKRAYNA ORDUSUNDA YER ALMIŞTI

Kıyiv Ulusal Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu Mednskiy henüz 33 yaşındaydı. Gazeteci, 2014 yılında da gönüllü olarak işgalci Rusya’nın başlattığı çatışmalarda orduda yer almıştı. Mednskiy, Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgesi Donetsk’deki çatışmalarda savaşmıştı.

Mesleğini bırakarak Ukrayna ordusuna katılan gazeteci Mednskiy, işgalci Rus güçlerine karşı savaşarak hayatını kaybeden 9’uncu gazeteci olarak yer alıyor.