Orduya katılan 50 Ukraynalı sporcu Rus saldırılarında hayatını kaybetti

Güncel
Manas
28 Mayıs 2022, 21:00
Manas
28 Mayıs 2022, 21:00

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ile başlayan savaş bütün hızıyla devam ederken Ukrayna’nın vatan savunması birçok Ukraynalı sporcu ordu saflarında yer alıyor. Öte yandan, işgalci Rus birliklerinin hedef aldığı siviller arasında da pek çok isim hayatını kaybetti. Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Vadim Gutsayt, “Topraklarımızı savunarak hayatını kaybeden sporcularımızın sayısı 50’yi geçti. Bunların hepsi farklı spor dallarında yetiştirdiğimiz ünlü sporcularımızdı” dedi.

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Vadim Gutsayt, 28 Mayıs 2022 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasında, savaş nedeniyle hayatını kaybeden sporcularla ilgili önemli açıklamada bulundu. Bakan Gutsayt, Paris 2024 Dünya ve Avrupa Şampiyonaları için Ukraynalı sporcuların yurtdışında idman yaptığını ve sporcuların Ukrayna bayrağını dalgalandıracağına inandığını kaydetti.

Міністерство молоді та спорту запрошує до громадського обговорення проєкту  Стратегії розвитку державної молодіжної політики до 2030 року

BAKAN GUTSAYT: SAVAŞTA, UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLERİYLE BİRLİKTE MÜCADELE VEREN 50 UKRAYNALI SPORCUMUZ HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Vadim Gutsayt, Ukrayna’nın savunmasına katılarak hayatını kaybeden sporculara ilişkin de, “Topraklarımızı savunarak hayatını kaybeden sporcularımızın sayısı 50’yi geçti. Bunların hepsi farklı spor dallarında yetiştirdiğimiz ünlü sporcularımızdı.” Şu anda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan ve savunmada olan çok sporcularımız var. Bundan dolayı, ülkemizi savunan tüm savaşçılara minnettarız!” dedi.

Dünyaca ünlü şampiyon boksörler Ukrayna'da savaşa katıldı - Dünya Haberleri

“UKRAYNALI SPORCULAR, SAVAŞA RAĞMEN ULUSLARARASI TURNUVALARDA BAŞARILARINI SÜRDÜRDÜ”

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Vadim Gutsayt, Ukraynalı sporcuların savaşa rağmen uluslararası ve dünya çapındaki turnuvalara katılarak başarılarını sürdürdüğüne dikkat çekerek, “Ukraynalı sporcular, Ukrayna ordusu sayesinde çeşitli yarışmalara katılabildi. Ancak şu anda, Ukrayna’da çoğu spor dalında antrenman yapmak için pratikte hiçbir fırsatımız yok. Yani, 2024’te Paris’te yapılacak olan Dünya ve Avrupa Şampiyonaları ve Olimpiyat Oyunları’na hazırlanan sporcular ve milli takımlarımız savaştan dolayı yurtdışında hazırlanıyor. Bakanlık olarak sporcularımıza ve doktorlara izin verdik.” ifadesini kulandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.