OPEC'ten petrol üretimiyle ilgili kritik karar

Güncel
Ömer Kaya
02 Temmuz 2019, 11:48
Ömer Kaya
02 Temmuz 2019, 11:48

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrol üretimini kısma kararını 9 ay daha uzatma kararı aldı.

Söz konusu kararı Venezuela Petrol Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Manuel Quevedo duyurdu. Geçen yıl aralık ayında alınan OPEC ve OPEC dışı bazı ülkelerin günlük petrol üretimini azaltma kararının 9 ay daha uzatıldığını açıklayan Quevedo, Viyana’da gerçekleşen toplantıda “(Petrol üretimini azaltma kararını) 9 ay uzatma kararı aldığımızı memnuniyetle açıklamak isterim” ifadesini kullandı. 

OPEC, KISITLAMANIN 31 MART 2020’YE KADAR SÜRECEĞİNİ DUYURDU

Quevedo, Rusya’nın başını çektiği OPEC dışı ülkelerle yarın yapılacak görüşme sonrasında her iki tarafın oluşturduğu iş birliğinin sürdürüleceğini dile getirdi. Diğer yandan, toplantıda alınan kararla beraber, 9 aylık petrol üretimini kısıtlama kararının 31 Mart 2020’ye kadar geçerli olacağı ifade edildi. 

Diğer yandan, bu kararla beraber günlük 1,2 milyon varillik üretim kesintisi öngörülüyor. 

KARAR, OPEC DIŞI ÜLKELERDEN RUSYA’YI DA ETKİLEYECEK

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle OPEC ile başını Rusya’nın çektiği OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkeler geçen aralık ayında üretimi kısıtlama kararı almıştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 zirvesinde Rusya ve Suudi Arabistan’ın, anlaşmanın bu haliyle uzatılması hususunda anlaştıklarını ifade etmişti.

Rus yetkililerin, petrol arzı noktasında OPEC ülkeleri ile anlaşmak için Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleşen G-20 zirvesini beklediği biliniyordu.

Ancak, Rus petrol üreticileri, OPEC ile ilgili belirsizliklerin halen sürdüğünü belirterek, “Rus petrol şirketleri arasında ortak bir yaklaşım yok.” ifadesini kullanmıştı.