Ombudsman: Rusya, Kırım Tatarlarına soykırım uygulamaya devam ediyor

04 Haziran 2020, 11:30

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rusya Federasyonunun Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar düzenlemeye devam etmesine ve siyasi tutsakları insanlık dışı koşullarda tutmasına işaret ederek, işgalci devletin, Kırım Tatar halkına soykırım uygulamaya devam ettiğini belirtti. 

“DİRENİŞİ YIKMAK AMACIYLA YAPILIYOR”

Denisova, sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Saldırgan, Kırım Tatar halkına soykırım uygulamaya devam ediyor. Kırım’da yasa dışı aramalar düzenleniyor, siyasi tutsaklar ise Rusya ve işgal edilen Kırım’da insanlık dışı koşullarda alıkonuluyor. Aramalar, Kırımlıların direnişini yıkmak amacıyla yapılıyor.” ifadelerini kullandı. 

SİYASİ TUTSAK ABDULLAYEV 90 GÜNDÜR HÜCREDE

Denisova, Kırım’daki işgalci güçlerin, 2 Haziran 2020 tarihinde Karasubazar (Belogorsk) bölgesindeki Kışlav (Kurskoye) köyünde, Kırım Tatarı Şeyde Asanova’nın evine baskın düzenlediğini hatırlattı. Ayrıca Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in 90 gündür hücrede tutulduğunu, bunun da tutukevi yönetimi için tutsağın esaret süresini uzatmak için bir neden daha olduğunu vurguladı.

TIBBİ YARDIM SAĞLANMIYOR

Ombudsman, soğuk hücrede gündüz battaniye ile örtüldüğü için siyasi tutsak Ruslan Nagayev’e de hücre cezası verildiğini ifade edip, Ruslan Süleymanov’un 6 aydır hareket sisteminde ciddi problemler yaşadığını, son zamanlarda boynundaki keskin bir ağrı nedeniyle tutsağın serbest hareket edemediğini, ancak buna rağmen ona gereken tıbbi yardımın sağlanmadığını kaydetti. 

SİYASİ TUTSAKLAR ÇOK ZOR DURUMDA

Bununla birlikte Denisova, diğer siyasi tutsakların da çok zor durumda olduğunu belirterek, “Tofik Abdulgaziyev’in uzun zamandır ateşi düşmüyor, böbrek ve eklem ağrısı çekiyor. Ancak tutukevi yönetimi, aramalar sırasında onun ilaçlarına bile el koydu. Lenur Halilov’un da sağlık problemleri var, ancak o avukatına bile bunu söylemiyor, çünkü tutukevi yönetimi ona daha fazla baskı uygulayacağından korkuyor.” diye bildirdi.

DENİSOVA, MOSKALKOVA’YA BAŞVURDU

Ombudsman Denisova, bu gibi hareketlerin tutsakların haklarını ihlal ettiğini vurgularken, yasa dışı şekilde alıkonulan Ukrayna vatandaşlarına yönelik baskılar ve tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmaması hususunda, Rusya Federasyonunun İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğunu bildirdi.

insan hakları
Lyudmila Denisova
siyasi tutsaklar