Olena Zelenska, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile bir araya geldi

Haberler
Filiz
19 Temmuz 2022, 13:17
Filiz
19 Temmuz 2022, 13:17

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Washington’da bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ned Price’nin yaptığı açıklamada, First Lady Zelenska ve Bakan Blinken Ukrayna’daki savaşın son gelişmelerini değerlendirdi. Bakan Blinken, Rusya’nın saldırılarını kınayarak, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik desteklerinin devam edeceğini kaydetti.

Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Zelenska, ABD’nin başkenti Washington’da Bakan Blinken ile bir araya gelerek savaşın son gelişmelerini değerlendirdi.

ANTONY BLİNKEN, UKRAYNA’DAKİ RUS SALDIRILARINI KINADI

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, görüşmede Rusya’nın Ukrayna’daki sivillere, alt yapı tesislerine, hastane ve okullara yönelik saldırısını kınadı. ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ned Price, görüşmeye ilişkin, “14 Temmuz’da Vinnıtsa’ya yapılan ve üç çocuğu öldüren bir olay da dahil olmak üzere acımasız saldırıları şiddetle kınıyoruz” açıklamasında bulundu. Bakan Blinken, Zelenska’ya Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. Ukrayna halkının Rus saldırılarından bir an önce kurtarılmasına işaret eden Blinken, ülkenin yeniden inşasına yardım etmeye kararlı olduğunu yineledi.

Öte yandan, Olena Zelenska, yarın ABD Kongresi’ne hitap edecek.

JİLL BİDEN, OLENA ZELENSKA’YI BEYAZ SARAY’DA AĞIRLAYACAK

ABD First Lady’si Jill Biden ise bugün Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska’yı Beyaz Saray’da ağırlayacak. Mayıs ayında Ukrayna’yı ziyaret eden Biden, Zelenska ile bir araya gelmişti.