Oleksiy Danilov: İşgalci Rusya, işgal altındaki Kırım köprüsünü dikkatli koruyor

Güncel
Manas
14 Temmuz 2022, 18:45
Manas
14 Temmuz 2022, 18:45

İşgalciler, Rus işgali altındaki Kırım yarımadasını Rusya’ya bağlayan Kırım Köprüsü’nü daha dikkatli korumaya çalışıyor. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov konuyla ilgili olarak, “İşgalciler, sürekli gerilim altındalar. Şimdi Kırım köprüsü üzerinde gerginler, onu çok dikkatli koruyorlar, neredeyse her gün orada talim düzenliyorlar” dedi.

Rusya’nın, işgal ettiği Kırım yarımadasını Rusya’ya bağlayan Kırım Köprüsü’nü dikkatle muhafaza ettiği, her gün üzerinde askeri tatbikat düzenlendiği aktarıldı.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, 14 Temmuz 2022 tarihinde “Radio NV” yayınında yaptığı konuşmasında, “İşgalci Rus birlikleri, sürekli gerilim altındalar. Şimdi Kırım köprüsü üzerinde gerginler, köprüyü çok dikkatli koruyorlar. Neredeyse her gün orada eğitim ve tatbikat gerçekleştiriyorlar. Kırım köprüsünü korumak için konuşlandırılan uçaksavar savunmalarının sayısı da oldukça fazla. Ukrayna ordusunun sahip olduğu silahları ciddiye aldıklarının ve takip ettiklerinin bir göstergesi. Dolaysıyla, bize karşı çok titiz davranıyorlar. Biz daha önce böyle bir tedbir görmedik.” ifadesini kullandı.  

Daha önce, Rus askeri uzman Sergey Gorbaçov, 5 Temmuz 2022 tarihinde Rus propaganda medyası RİA Novosti’ye verdiği demeçte, işgal altındaki Kırım Köprüsü ile ilgili çok katmanlı ve kademeli bir savunma oluşturulduğunu kaydetmişti.

Kerç Köprüsü Projesi İle İlgili Ayrıntılar Belli Oldu

Uzman Gorbaçov ayrıca, “Köprüden Güney Askeri Bölgesi kuvvetleri, Karadeniz Filosu ve sahil güvenlikleri, sınır birlikleri elemanları, devriye botları ve Rus Muhafızlarının geçebilmesi için kanat kısımlarını daha kuvvetli hale getirdik. Yansıtıcı unsurlara sahip hedef kalkanları kuruldu” değerlendirmesini yapmıştı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.