Oleg Sentsov: Esir değişimi, Ukrayna ile Rusya'nın barıştığı anlamına gelmiyor

Haberler
Feride Useinova
11 Eylül 2019, 13:23
Feride Useinova
11 Eylül 2019, 13:23

Serbest bırakılan Ukraynalı siyasi tutsaklar; yönetmen Oleg Sentsov ve aktivist Aleksandr Kolçenko, Kıyiv’de bir basın toplantısı düzenledi.

Gelecekteki planlarıyla ilgili sorusuna Sentsov, “Film çekmek ve yaşamak gibi güzel şeylerle uğraşacağım. Kırım’a sadece tanklarla döneceğim, ama şimdi pek mümkün gözükmüyor” diye cevap verdi.

OLEG SENTSOV VE ALEKSANDR KOLÇENKO, TUTSAKKEN YAŞADIKLARINI ANLATTILAR

Oleg Sentsov, gerçekleşen esir değişiminin Ukrayna ile Rusya’nın barıştığı anlamına gelmediğini vurguladı. Sentsov, bu konuyla ilgili, “Esir değişimi, Rusya’nın Ukrayna’yı bırakacağı, Kırım ve Donbas’ı geri verip, istediğiniz gibi yaşayın diyeceği anlamına gelmiyor. Hayır, böyle bir şey olmayacak. Beklemeyin” dedi.

Ayrıca, Sentsov, Rusya ve Donbas’ta tutuklu olan diğer siyasi tutsakların, serbest bırakılması için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Kolçenko ve Sentsov’un aktardığına göre, cezaevlerinde Rus kanallarını izleme fırsatları vardı. Sentsov, “Haftasonları Kiselev’un (Russia Today Müdürü) programlarını izliyorduk. Cezaevinde çok az eğlence var, sirk yok, tiyatro yok. Onun programları çok eğlenceli oluyordu. Tabii, söylediği tek bir kelimeye bile inanmayacaksın. İzlemek keyifli tabi” ifadelerini kullandı.

Ukraynalı aktivist Kolçenko da, “Rus kanallarını izlediğim zaman hem komik oluyordu hem üzülüyordum. Çünkü bazı insanlar bu kanalları çok ciddi yüz ifadelerle izleyip söylenen her şeye inanıyorlar” dedi.