"Olası İran savaşının finansmanını engelleyen" tasarı ABD Kongresine sunuldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2020, 12:45
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2020, 12:45

ABD (amerika Birleşik Devletleri) Kongresinin her iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisine, “Kongrenin izni olmadan İran ile olası bir savaşın finanse edilmesinin engellenmesini öngören” bir tasarı sunuldu.

Senatoya Demokrat Senatör Bernie Sanders ve Temsilciler Meclisine vekil Ro Khanna tarafından sunulan söz konusu tasarılarda, Başkan Donald Trump yönetimine tepki gösterildi.

“TRUMP, ABD’Yİ SAVAŞA SÜRÜKLÜYOR”

Tasarıda, Trump yönetiminin ABD’yi yeni bir savaşa sürüklediği vurgulanırken, ABD Kongresinin izni olmadan İran’a karşı askeri harekat için gerekli tüm finansmanın engellenmesi istendi.

“TRİLYONLARCA DOLARA MAL OLUR, AMERİKAN HALKI İÇİN KULLANMALIYIZ”

Tasarılara yönelik ortak bir açıklama yapan Sanders ve Khanna, şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, bizleri Orta Doğu’da yeni ve korkunç bir savaşa iten gelişmelere şahit oluyoruz. İran ile olası bir savaş, sayısız can kaybı ve trilyonlarca dolara mal olacağı gibi, bölgesel çatışmaları ve yerinden edilmiş insanların sayısını daha da arttıracaktır. Trilyonlarca doları bitmeyen savaşlar için değil, Amerikan halkının ihtiyacı için kullanmalıyız.”

TASARI NDAA’DAN GEÇEN AY ÇIKARILMIŞTI

İran’a yönelik savaşın finanse edilmesini engelleyen benzer bir tasarı geçen yıl ABD Temsilciler Meclisinden geçmiş ancak 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’ndan (NDAA) geçen ay çıkarılmıştı.

İRAN İLE ABD ARASINDA NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 3 Ocak 2020’de İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise ABD saldırısının intikamının alınacağını ifade etmişti. Ülkede 3 gün ulusal yas ilan eden Hamaney, “ABD güçlerine sert karşılık verileceğini” duyurmuştu.