ODTÜ rektörüne Tataristan'da fahri doktora verildi

24 Ağustos 2019, 14:05

Kazan Federal Üniversitesince, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’e, özellikle Tataristan’daki petrol rezervlerinin çıkarılmasına ilişkin bilimsel araştırmalara ve bu alanda insan gücünün yetiştirilmesine katkıları dolayısıyla fahri doktora unvanı verildi.

Rektör Kök, Tataristan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Kazan Federal Üniversitesinin, araştırma ve geliştirme konularında dünya çapında rekabet gücünü artırmak ve küresel olarak ilk 100 üniversite arasında saygın bir pozisyonda yer alma amacını taşıdığını, bu üniversitede Nobel ödüllü 7 bilim insanının görev yaptığını ifade etti.

ODTÜ VE KAZAN FEDERAL ÜNİVERSİTESİ ARASINDA ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROJESİ

Tataristan’da bugüne kadar 3 milyar ton ham petrol üretiminin yapıldığını aktaran Kök, yer altındaki petrolün çıkarılması çalışmalarının da sürdüğünü hatırlattı.

Kazan Federal Üniversitesi ile Tataristan’daki yataklardaki petrolün ısısal yöntemlerle yüzeye çıkarılması konusunda ortak çalışmalar yürüttüklerini bildiren Kök, bunun için gerekli ön testleri, yeni kurulan laboratuvarlarda yaptıklarını anlattı.

Kök, yeni yapılan bir anlaşma ile Kazan Federal Üniversitesi ile ODTÜ’nün karşılıklı olarak öğrenci ve öğretim üyesi değişiminin yapılacağını da bildirdi.

Mustafa Verşan Kök
ODTÜ
Bunlara da bakın: