ODTÜ'de Ukrayna'ya karşı yürütülen enformasyon savaşları konuşuldu

Güncel
Ömer Cihad Kaya
11 Kasım 2019, 14:00
Ömer Cihad Kaya
11 Kasım 2019, 14:00

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ), Ukrayna’daki Rus dezenformasyonu ve propagandasının boyutları ele alındı.

“Enformasyon Savaşları: Ukrayna için Meydan Okumalar” başlıklı konferans, 11 Kasım 2019 tarihinde ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirildi. Etkinlik, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, ODTÜ Avrasya Çalışmaları Merkezi ve Ankara Ukrayna Derneğinin işbirliğinde düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Natalya Lopatina yaptı. Lopatina konuşmasında, günümüzde enformasyon savaşlarının, hibrid saldırıların en önemli göstergesi haline geldiğini kaydetti.

Konferansın konuşmacıları arasında; Kıyiv Mohıla Akademisi Ulusal Üniversitesi Gazetecilik Okulu Müdürü Yevgen Fedçenko ve Ukrayna Ulusal Haber Ajansı (UKRINFORM) Türkiye Muhabiri Olga Budnık yer aldı.

FEDÇENKO, KURUCUSU OLDUĞU STOPFAKE.ORG SİTESİNİ, RUS PROPAGANDASI VE DEZENFORMASYONLARINI ANLATTI

Etkinlik kapsamında ilk konuşmacı olan Yevgen Fedçenko, kurucusu olduğu stopfake.org sitesinde Rus trolleri tarafından gerçekleştiren, dezenformasyon ve propaganda çalışmalarını çeşitli boyutlarıyla dinleyicilere aktardı. Yevgen Fedçenko sunumunda, enformasyon savaşlarının en yoğun olarak; Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas’a yönelik konularda geçtiğini kaydetti. Fedçenko, Rus trollerinin; çeşitli mecralarda yaydıkları dezenformasyon hamlelerine karşı, kurmuş oldukları stopfake.org sitesi ile yapmaya çalıştıkları şeyin insanlara gerçeğin ne olduğunu göstermek ve bunlarla mücadele etmek olduğunu belirtti.

Ukrayna üzerindeki enformasyon savaşlarının, dizilerden, televizyon reklamlarına, yazılı medya araçlarından, sosyal medyaya kadar pek çok farklı alanda yürütüldüğüne dikkat çeken Fedçenko, Rusya’nın yaydığı Ukrayna karşıtı enformasyon politikalarının neler olduğunu, bunlarla gerçekleştirmek istediği hedefleri ve mücadele yollarını ortaya koydu.

OLGA BUDNIK, RUS DEZENFORMASYONLARININ GELDİĞİ BOYUTU AKTARDI

Programda, şu anda aktif bir gazeteci olarak Rus trolleri tarafından ortaya konan dezenformasyon çalışmaları ile karşı karşıya olan Ukrinform Türkiye Muhabiri Olga Budnık da katılımcılara hitap etti. Sunumu kapsamında, bir çok yalan ve uydurma haberin, Rus propaganda mekanizmaları tarafından ve Rus trolleri tarafından servis edildiğini bildirdi. Budnık, örneklerle Ukrayna karşıtı politikaların amaçlandığı kurmaca fotoğraf ve videoların da sıklıkla dezenformasyona alet edildiğini kaydetti.

Konferans, konuşmacıların sunumlarının ardından, soru cevap şeklinde devam etti.