Odesa Üniversitesinden Kırımlı gençler için kayıt kolaylığı

16 Haziran 2020, 00:47

Ukrayna’nın Odesa Devlet İçişleri Üniversitesi, işgal edilen Kırım ve Donbas bölgelerinde ikamet eden öğrenciler için kolaylaştırılmış prosedürle üniversiteye giriş imkanı sağladı. İşgal edilen topraklardan gelen öğrenciler, Ukrayna’nın üniversitelere giriş için uyguladığı dış bağımsız değerlendirme (ZNO) sınavına gerek olmaksızın kuruma başvuru yapabilecek.

“TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ İLE ANLAŞMA YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Odesa’daki Kırım Tatar cemiyetinin başkanı Meryem Celil, üniversitenin öğrencilere ücretsiz eğitim imkanı verdiğini kaydetti. Meryem Celil, “Odesa Devlet İçişleri Üniversitesinde Kırım ve Donbas’tan gelenler için 500 kontenjan ayarlandı. Kırım’dan gelen gençlerimizin burada eğitim alması bizim için çok önemlidir. Ayrıca, gelecekte de bu üniversitede okuyan öğrencilerimizi yurt dışına göndermeyi, özellikle bu konuda Türkiye üniversiteleri ile anlaşma yapmayı planlıyoruz. Gençlerimiz orada da çok iyi bir tecrübe kazanabilir. Çünkü ileride milletimizin bu alanda da iyi uzmanlara ihtiyacı olacak.” dedi.

KIRIMLI VE DONBASLI ÖĞRENCİLER İÇİN KOLAYLIK

Ukrayna’da Haziran 2015’ten itibaren, Rus işgali altında bulunan Kırım ve Donbas bölgelerinde ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının kolaylaştırılmış prosedürle üniversiteye girebilmeleri için ülke genelinde 35 eğitim merkezi faaliyete başladı.

Eğitim merkezleri Dnipro, Lviv, Kiev, Harkiv, Herson kentleri ile Zaporijjya, Odesa ve Nikolayev bölgelerinde faaliyet gösteriyor.

Devlet bursu alarak eğitim görmek üzere üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin söz konusu merkezlerden birine başvuru yaparak dilekçe doldurması, ayrıca Ukrayna dili ve Ukrayna tarihi olmak üzere iki sınavdan geçmesi gerekiyor.

Odesa
Ukrayna