Odesa'da Ukrayna'da İslam tarihini anlatan kitap tanıtıldı

Haberler
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 17:19
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 17:19

Odesa’da Ukrayna’da İslam tarihini ele alan kitap tanıtıldı. “Ukrayna’da Medeniyeti” isimli kitap, araştırmacı, tarih uzmanı ve gazeteci Oleksandr Stepançenko tarafından yazıldı.

Ukrayna’nın Odesa kentinde  “Ukrayna’da İslam Medeniyeti Tarihi” isimli kitabın tanıtımı yapıldı. Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan İslam ve Müslüman kültürü araştırmacısı Igor Demur, “Kitap, Oleksandr Stepançenko tarafından yazılan makalelerden oluşuyor. Makaleler daha önce farklı yerlerde yayımlandı. Şimdi ise tüm makaleler bir kitapta toplandı. Kitapta 8. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemi kapsar. Kitapta yazar, Rus tarihi tarafından dayatılmış önyargıları yıkıyor.” dedi.

“UKRAYNA TARİHİNE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI…”

Yazarın Türkiye, Arap ve Avrupa ülkelrindeki ayrıca Rusya’daki kaynaklarında yer alan bilgileri kıyasladığını ve İslam’ın Ukrayna topraklarına 8. yüzyıla yani Kıyiv Knezliği’nin resmi olarak Hristiyanlığı kabul etmesinden 250 yıl önce geldiğini tespit ettiğini belirten Demur, “Tanıttığımız kitap Ukrayna tarihine yeni bir bakış açısı sunuyor” diye kaydetti.

Igor Demur, kitabın eğitim kurumlarında, kütüphanelerde ve İslam merkezlerinde ücretsiz olarak dağıtılacağını aktardı.