NUSRET-2019 tatbikatı tamamlandı

Güvenlik
Ozan Barış Erim
21 Ekim 2019, 15:56
Ozan Barış Erim
21 Ekim 2019, 15:56

NUSRET-2019 Davet Tatbikatı 4- 20 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Tatbikatın sona ermesi ile birlikte, Bulgaristan ve Romanya Deniz Kuvvetlerine ait firkateynler İstanbul’dan geçişlerini tamamladı.

GEMİLER İSTANBUL ÜZERİNDEN GEÇİŞ YAPTI

Türkiye’nin ev sahipliğinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla 4-20 Ekim tarihlerinde Çanakkale ve Saros Körfezi’nde icra edilen “NUSRET-2019 Davet Tatbikatı” yapıldı. NATO ve Türkiye’den Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı yüzer ve uçar birliklerle, çeşitli ülkelerden gözlemcilerin katıldığı “Nusret-2019 Davet Tatbikatı” kapsamında açılış, Çanakkale Deniz Müzesi’nde bağlı bulunan “Nusret Mayın” gemisinde yapıldı.

Tatbikata katılan birlik ve komutanlıkların, mayın harbinin planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitimini sağlamak, farklı ülkelerden katılan mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmesi için eğitimler ve uygulamalar gerçekleştirildi. Dün itibari ile tamamlanan tatbikatın ardından, katılım gerçekleştiren Bulgaristan ve Romanya Deniz Kuvvetlerinin envanterinde bulunan firkateynler ise İstanbul Boğazından geçiş yaparak ülkelerinin karasularına dönüş yaptılar.

MAYIN KARŞI TEDBİRLERİ GÖREV GRUBU

Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Mayın Filosu Komutanlığı ile 6 mayın avlama gemisi, 1 komuta-kontrol gemisi (mayın dökücü), 1 korvet, 1 karakol botu, 1 helikopter, 1 Sualtı Savunma Görev Timi, 1 Hafif Otonom Sualtı Aracı (HOSA) Timi, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 4 jet uçağı (2 görev uçuşu) ve 1 C-130 ile Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 sahil güvenlik botu, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (SNMCMG-2) kapsamında, İtalya’dan 1 komuta kontrol gemisi, İspanya, İtalya, Türkiye ve Yunanistan’dan 1’er mayın avlama gemisi olmak üzere toplam 5 gemi, İspanya’dan 1 mayın avlama gemisi, Romanya’dan 1 hidrografi gemisi ve 1 Hafif Otonom Sualtı Aracı Timi, ABD, Belçika, Romanya ve Yunanistan’dan patlayıcı maddeleri etkisiz hale getirme (EOD) timleri, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Katar, Kuveyt, Pakistan ve Romanya’dan toplam 63 gözlemci ve 5 karargah subayı katılım sağlamıştı.