Nur-Sultan'da Holodomor kurbanları anıldı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 15:42
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 15:42

Her yıl kasım ayının son cumartesi günü kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’nde, Ukrayna Cumhuriyeti Nur-Sultan Büyükelçiliği ile Kazakistan Devlet Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü etkinliği düzenlendi. Holodomor soykırımında hayatını kaybedenlerin anısına heykele çiçekler bırakıldı.

Ukrayna ve Kazakistan’da milyonlarca suni kıtlık kurbanının anısına, Ukrayna Cumhuriyeti’nin Kazakistan’daki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Petr Vrublevski ve Kazakistan Devlet Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abil Erkin, Holodomor Kurbanlarını Anma Günü çerçevesinde anma etkinliği düzenlendi. Etkinlik Nur-Sultan’da,1932-1933 yılında kıtlıktan ölen yüzbinlerce Kazak Türkünün anısına dikilen heykelin önünde gerçekleştirildi. Katılımcılar, Ukrayna, Kazakistan ve diğer cumhuriyetlerde yaşanan suni kıtlıklar sonucu hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Etkinliğe Ukrayna’nın Nur-Sultan Büyükelçisi Petr Vrublevski, Nur-Sultan Büyükelçiliği görevlileri ile birlikte; Kazakistan Devlet Tarih Enstitüsü Müdür Yardımcısı, Tarih Bilimleri Prof. Dr. Burkitbay Ayagan, askeri ataşe Albay Oleg Kulik, Ukrayna’nın Kazakistan Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Birinci Sekreteri Volodımır Koval, Ukrayna’nın Kazakistan Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Birinci Sekreteri İgor Çernega, Ukrayna’nın Kazakistan Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Üçüncü Sekreteri Valeriy Samoilova, ayrıca Kazakistan Devlet Tarihi Enstitüsü’nün genç bilim insanları katıldı.

Etkinlik kapsamında Holodomor soykırımında hayatını kaybedenlerin ve Kazakistan’da milyonlarca kıtlık kurbanının anısına heykele çiçekler bırakılarak böyle faciaların bir daha tekrarlanmaması temennileri dile getirildi.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.