Nuland: Ukrayna yüzünden Rusya'ya uygulanan yaptırımlar yürürlükte kalacak

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 17:07
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 17:07

ABD Dışişleri Bakanı Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Victoria Nuland, Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık nedeniyle ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların, uygulanmaya devam edeceğini ifade etti. Nuland ayrıca ABD’nin Ukrayna toprak bütünlüğüne destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Victoria Nuland, Radio Svoboda haber ajansına verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden’in görüşme sırasında ülkesinin Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğini vurguladığını anlattı. Kırım’ın işgali ve Donbas’taki saldırganlığı dolayısıyla Rusya’ya uygulanan yaptırımları değerlendiren Nuland, “Ukrayna yüzünden Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Rusya Ukrayna’ya karşı tutumunu değiştirene kadar uygulanmaya devam edeceğini net bir şekilde açıkladık. Başkan Biden de görüşmede bu tutumu bir kere daha teyit etti.” şeklinde konuştu.

“DESTEĞİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

ABD’nin Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek vermeye devam edeceğini belirten Nuland, ülkesinin güvenlik, ekonomik kalkınma ve yolsuzlukla mücadele alanlarında Ukrayna’ya destek programları uyguladığını ve uygulamaya devam edeceğini ifade etti.