Novoaleksiyivka kasabasında bir Kırım Tatar sınıfı daha açıldı

Eğitim
Anife Bilal
01 Eylül 2021, 18:35
Anife Bilal
01 Eylül 2021, 18:35

Ukrayna’da bugün eğitim ve öğretim yılı başladı. Kırım Tatar halkının yaşadığı Cenişke (Geniçesk) bölgesi Novoaleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) kasabasında ise bir Kırım Tatar sınıfı daha açıldı.

Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı Novoaleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) kasabasında bir Kırım Tatar sınıfı daha faaliyete başladı. Kırım Haber Ajansına konuşan Novoaleksiyivka Okulu Müdürü Lenur Lyumanov, “Beş yıldır okulumuzda Kırım Tatar dilinde eğitim veren sınıflar açılıyor. Bu sene okulumuzda dört birinci sınıf açıldı. Bunlardan birinde eğitim tamamen Kırım Tatar dilinde, üçünde ise Ukraince dilinde eğitim verilecek” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatarca sınıfında eğitim alan çocukların 1 ile 4 sınıfa kadar tüm dersleri Kırım Tatarca gördüğünü kaydeden Lyumanov, “Dördüncü sınıftan sonra çocuklar genel müfredata göre Ukraince eğitime geçiyor. Maalesef okulumuzda farklı branşları Kırım Tatarca okutacak öğretmenlerimiz yok. Bu yüzden anadilde eğitim sadece ilkokulda mevcut.” ifadeleri anlattı.

Öte yandan okuldaki 5 ile 11 sınıflarda Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı dersi veriliyor.

Bununla birlikte Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Geniçesk Bölgesi Kaymakam Yardımcısı Gülnara Bekirova, Geniçesk, Azovske, Şçastlivtseve, Novoaleksiyivka yerleşim yerlerindeki okullarda Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı dersinin seçmeli olarak okutulduğunu aktardı. Bekirova, kaymakamlığın söz konusu girişiminin birçok Kırım Tatar ailesi tarafından desteklendiğini belirtti.