Norveç, Ukrayna için Bayraktar TB2 kampanyası başlattı: Hedef 5.5 milyon dolar

Ekonomi
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 15:46
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 15:46

Norveç, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya destek vermek için Bayraktar TB2 tedarik edilmesine yönelik kampanya başlattı. Norveç, kampanya kapsamında 55 milyon kron (yaklaşık 5.5 milyon dolar) toplamayı hedefliyor.

İşgalci Rusya, savaşın 144’üncü gününde saldırılarını devam ettirirken, dünya ülkelerinden Ukrayna’ya destek sürüyor. Litvanya’nın Bayraktar TB2 bağış kampanyasından sonra Baltık ülkesi Norveç de Ukrayna için yeni bir kampanya başlatıyor.

NORVEÇ UKRAYNA’YA BAYRAKTAR TB2 TEDARİK EDECEK

Norveç, Türk hava savunma aracı Bayraktar TB2 İHA (İnsansız Hava Aracı) ve SİHA’nın (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Ukrayna’ya tedarik edilmesi için kampanya başlattı. Kampanyada, Norveçlilerden 10 krondan az kaynağa ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. 250 krondan fazla destek veren ilk bin kişi ise hava aracının ismini belirleyecek. Norveç, kampanya kapsamında 55 milyon kron (yaklaşık 5.5 milyon dolar) toplanmasını öngörüyor.

LİTVANYA VE POLONYA’DAN UKRAYNA’YA DESTEK

Litvanya, Ukrayna’ya destek vermek için Bayraktar TB2 kampanyası başlatmıştı. Kampanya sürecinde 3 günde 6 milyon avro toplanmıştı. Bunun üzerine Türk hava savunma şirketi Baykar Teknoloji, Litvanya’ya Bayraktar TB2’yi bedelsiz vermişti. Ücretsiz tahsis edilen Bayraktar TB2, 7 Temmuz 2022’de Ukrayna’ya teslim edildi. Öte yandan Polonya da Ukrayna için hava savunma aracı için başlattığı kampanya çalışmalarını sürdürüyor.

Ukrayna, Rus saldırılarına karşı Bayraktar TB2 ile güçlü bir savunma gerçekleştiriyor.

RUSYA UKRAYNA’YA YÖNELİK BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.