Norveç'ten Ukrayna'ya uçaksavar füzesi desteği

Güncel
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 14:29
Anife Bilal
20 Nisan 2022, 14:29

Rusya’nın işgal girişimi ve saldırılarına karşı koyan Ukrayna, uluslararası ortaklarından destek almaya devam ediyor. Norveç’in, Mistral uçaksavar füze sistemlerini Ukrayna’ya devretme kararı aldığı bildirildi.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild, ülkesinin Ukrayna’ya Mistral uçaksavar füze sistemlerini sağlayacağını duyurdu. Bakan Arild yaptığı açıklamada, “Mistral uçaksavar füze sistemleri donanmada kullanılan etkili bir silahtır ve Ukrayna için çok faydalı olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Silahların Ukrayna’ya gönderildiğini belirten Arild, yaklaşık 100 füze olmak üzere Norveç’in elindeki tüm Mistral füzelerinin Ukrayna’ya devredildiğini aktararak, “Bu füzeler yavaş yavaş Norveç Silahlı Kuvvetlerinin kullanımından çıkarılıyor, ancak hala modern ve etkili silahlar… Diğer ülkeler de benzer sistemler sağladı.” dedi.

Menzili 6 kilometre olan Mistral, kısa menzilli bir hava savunma füzesi kızılötesi arayıcı başlığa sahip olup, görüntü işleme kabiliyetlerinin de etkisiyle İHA’lar gibi düşük termal ize sahip hedeflere kilitlenebiliyor.