Norveç’ten Kosova’ya çıkarma

Güncel
_QHA Ankara
25 Haziran 2019, 21:45
_QHA Ankara
25 Haziran 2019, 21:45

Resmi ziyaret için Kosova’ya gelen Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, Priştine’de Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile bir araya geldi. 

Bakan Pacolli, Kosova’nın Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecinde Norveç’in önemli bir rol oynadığını kaydetti. Bakan Pacolli, Kosova’nın istenen tüm kriterleri yerine getirdiğini ve sürecin ilerlememesinden dolayı büyük hayal kırıklığı duyduklarını kaydetti. Kosova diplomasi şefi, “Vize muafiyeti sürecinde ilerleme kaydedilmemesi artık politik boyutlara ulaştı” ifadesini kullandı. 

Bakan Pacolli, Kosova-Sırbistan diyalog sürecine de değinerek, “İlişkilerimiz ancak iki egemen ülke olarak eşit muamele ile düzelebilir. Barış ve serbest dolaşım amacımız doğrultusunda durmaksızın yolumuza devam edeceğiz” dedi. 

Norveç Dışişleri Bakanı ise Kosova’nın Avrupa-Atlantik entegrasyon yolunda, siyasi partilerin daha fazla iş birliği ve koordinasyon içinde olmaları gerektiğini dile getirdi.  Kosova ve Sırbistan diyalog süreci kapsamında ise Norveç diplomasi şefi Sreide, bölgesel iş birliğinin güçlendirilmesini desteklediklerini ifade etti. 

Kosova ziyaretini gerçekleştiren Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj tarafından da kabul edildi.