Norveç, Rus diplomatı sınır dışı etti

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ağustos 2020, 11:09
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Ağustos 2020, 11:09

Rusya Federasyonu’nun Norveç’te görevli bir diplomatının, ülkede ajanlık faaliyeti yürüttüğü gerekçesiyle sınır dışı edildiği öğrenildi. Norveç Dışişleri Bakanlığı, konunun ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

Norveç, Rusya Federasyonu yetkilisi bir diplomatı, ülkede casusluk faaliyeti yürüttüğünü ileri sürerek sınır dışı etti.

NORVEÇ: SINIR DIŞI ETTİK

Norveç Dışişleri Bakanlığının 20 Ağustos 2020 tarihinde konuya ilişkin açıklamasında, “Bugün Rusya Büyükelçiliğinin bir çalışanını, Norveç topraklarında artık istenmediği ve ülkeyi terk etmesi gerektiği konusunda bilgilendirdik. Çünkü bu kişi diplomat rolüne ve statüsüne uymayan davranışlarda bulunuyordu.” ifadeleri yer aldı.

RUS YETKİLİ-NORVEÇLİ AJAN İLİŞKİSİ

Rus diplomat, Norveç’te kimliği resmen açıklanmamış ajanlık ile yargılanan bir sanığın davası kapsamında sınır dışı edildi. Norveç polisi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, gözaltına alınan bir vatandaşın, bir Rus istihbarat görevlisine bilgi aktardığından şüphelenildiğini açıkladı. Bunun üzerine genişletilen soruşturmada, Rus diplomata ulaşıldı.

RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ FACEBOOK’TAN NORVEÇ’İ SUÇLADI

Rusya Büyükelçiliği Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Rus temsilci yardımcısının bir Norveçli ile buluştuğu sırada polisler tarafından arandığını da duyururak, Norveç’i “diplomat statüsünü çiğnemekle” suçladı. En son 2018 yılının Mart ayında Norveç bir Rus diplomatı “persona non grata” (istenmeyen adam) ilan etmişti.

ÇEKYA VE SLOVAKYA’DA CASUSLUK ŞÜPHESİYLE RUS DİPLOMATLARI SINIR DIŞI ETMİŞTİ

Çekya 6 Haziran’da, Slovakya ise 10 Ağustos’ta Rusya Federasyonu’ndan ikişer diplomatı “casusluk” şüphesiyle sınır dışı etmişti.