Normandiya Zirvesi: Kritik Zelenskiy - Putin görüşmesinde neler yaşandı?

Güncel
Ömer Kaya
10 Aralık 2019, 10:56
Ömer Kaya
10 Aralık 2019, 10:56

Fransa’nın başkenti Paris’te, Ukrayna’nın geleceğine ilişkin kritik Normandiya Dörtlü Zirvesi tamamlandı. Zirve kapsamında, en dikkat çeken görüşme, şüphesiz Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşmeydi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında geçen görüşme sonrası basına verdiği demeçte, Donbas’ta “tam ve kapsamlı ateşkes” konusunda anlaşıldığı ancak pek çok konuda Putin ile arasında görüş ayrılığı bulunduğunu ifade etti.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKİY: KIRIM KONUSUNA GELEMEDİK

Görüşmede, Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerin, Ukrayna’dan çekilmeleri ve Kırım’daki işgal konusunda anlaşmaya varılamadığı öğrenildi. Zira Zelenskiy, yapılan basın toplantısında, Kırım konusundaki sorulara, “Görüşmelerde, Kırım konusuna gelemedik” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Normandiya Zirvesindeki görüşmede fazla ilerleme sağlanamadığını ve temel ilkeler konusunda taviz vermeyeceklerini belirtti.

Bilindiği üzere, Paris’teki görüşmede, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de katılım gösterdi.