Nogay Türklerinin yaşadığı Nogayel'e koronavirüs yardımları ulaştı

Haberler
_QHA Ankara
06 Nisan 2021, 17:20
_QHA Ankara
06 Nisan 2021, 17:20

Nogay Türkleri Derneği, Dağıstan Nogayel’deki ihtiyaç sahiplerine yardım kampanyası gerçekleştirdi. Koronavirüs salgını kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere verilmek üzere 189 paket, dernek temsilcileri Cem Arslan ve Ömer Çimen tarafından Nogayel’e ulaştırıldı.

Nogay Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Kafkasya’daki Dağıstan Terekli Mektep’te Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği temsilcileri tarafından yardım paketleri ulaştırıldı. Türkiye Nogay Türkleri Derneği, Almanya Nogay Birliği, Hollanda Nogay Vakfı, İsveç Nogay Derneği, Norveç Nogay Derneği, Uluslararası Yaşam ve Barış Derneği (ILPEACE), GÖKAY Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Kömek Uluslararası Yardımlaşma Derneği bünyesinde toplanan yardımlar, koronavirüs salgınından etkilenen Nogay Türkleri için kullanılacak.

KORONAVİRÜS YARDIMLARI NOGAY EL’E ULAŞTI

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cem Arslan, koronavirüs salgını kapsamında Nogay halkının yurtlarından Dağıstan Nogay El’e yardımları ulaştırmaktan sevinç duyduklarını ifade etti. Arslan, “Koronavirüs salgınının dünya çapındaki etkileri nedeniyle Nogay El’deki ihtiyaç sahiplerine dünyadaki ve Türkiye’deki tüm Nogay Türkleri olarak yardım sağladık. Geçen Kurban Bayramı sırasında da, düşük gelirli ailelere, Nogay bölgesindeki hastanelere, Babayurtovskiy semtine ve ayrıca Mahaçkale’ye de et dağıtımı gerçekleştirdik. Son dönemde koronavirüs salgını kapsamından etkilenen ihtiyaç sahibi, yoksul aileler için 200’e yakın gıda paketi dağıttık” dedi.

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemil Sütbaş’ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

“Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğimizin Yönetim Kurulu üyeleri Cem Arslan ve Ömer Çimen beyler, dün Atayurt NogayEl’e gittiler. Onları Dağıstan Nogay Derneğimizin Başkanı Sayın Şamil Hacıgaytarov karşıladı. Şamil kardeşimizin evsahipliği ve rehberliğinde, Cem ve Ömer kardeşlerimiz, Türkiye, Almanya, Hollanda, İsveç ve Norveç’te yaşayan Nogaylar ile Türkiye’de bulunan ILPEACE ve GÖKAY derneklerinin yardımlarıyla satın aldıkları yardım paketlerini, Kafkasya’da salgından etkilenen ve ihtiyaç halinde bulunan Nogaylarımıza armağan ettiler. Bugün için 189 adet paket dağıtılacak, İnşallah. Şamil, Ömer ve Cem kardeşlerimiz başta olmak üzere, yardımlara etkin katılım sağlayan Almanya Nogay Birliğine, Hollanda Nogay Vakfına, İsveç Nogay Derneğine, Norveç Nogay Derneğine, ILPEACE Derneğine (Uluslararası Yaşam ve Barış Derneği) ve GÖKAY Derneğine (Dayanışma ve Yardım Derneği) çok teşekkür ederiz. Cenab-ı Allah gayretlerine yığınla sevap yazsın.”