Nogay Türkleri, Antalya'daki futbol turnuvasında buluştu

25 Kasım 2019, 16:38

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığının ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen 5. Uluslararası Nogay Türkleri Futbol Turnuvası, dünya üzerinde yaşayan Nogay Türklerini Türkiye’de buluşturdu.

7 ülkeden 90 futbolcunun bulunduğu şampiyona, Gençlik ve Spor Bakanlığının himayesinde Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Nogay Türkleri Gençlik ve Spor Derneğinin organizatörlüğünde düzenlendi. Antalya’da 3 gün boyunca devam eden şampiyonaya Nogay El, İsveç, Norveç, Hollanda, Almanya, Romanya ve Türkiye’de yaşayan Nogayların oluşturduğu futbol takımları katıldı.


NOGAY EL’DEN GELEN FC SHABDEN (ÇİĞDEM) FUTBOL TAKIMI ŞAMPİYON

Sınırsız Futbol Projesi’ne katılan takımların tamamının birbiriyle mücadele ettiği, zevkli ve çekişmeli geçen mücadelelerden sonra FC Shabden (Nogay El) , Romanya, Hollanda ve İsveç takımları yarı finale yükseldi.

Final oynamak için yapılan karşılaşmalarda FC Shabden İsveç’i, Romanya ise Hollanda takımlarını yendi. Üçüncülük mücadelesinde İsveç penaltı atışları sonucu Hollanda’yı 6-5 yendi. Finalde Romanya takımını 5-0 yenen FC Shabden şampiyonluğa ulaştı.

İlki 2015 yılında Moskova’da düzenlenen Nogay Türkleri Futbol Turnuvası’nın ikincisi 2016’da Ankara, üçüncüsü 2017’de Oslo ve dördüncüsü ise 2018’de Amsterdam’da gerçekleştirilmişti.

ARSLANBEK SULTANBEKOV, ANTALYA’DA NOGAYLARLA BULUŞTU

Şampiyona kapsamında, ünlü Nogay Türkü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbekov, Nogaylarla bir araya gelerek konser verdi.

Antalya
NOGAY TÜRKLERİ
Bunlara da bakın: