Nogay boksör Albert Batırgaziyev 4. kez Rusya boks şampiyonu oldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 13:02
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 13:02

Rusya’da 2020 Rusya Boks Şampiyonası kapsamında son karşılaşmalar yapıldı. Yakut Cumhuriyeti ve Moskova Bölgesini temsil eden Vasily Yegorov çeşitli madalyalar kazandı. Nogay genç Albert Batırgaziyev rakibi Camal Batrudinov’u yenerek şampiyon oldu. Böylece Batırgaziyev 4. kez adını Rusya Boks şampiyonu olarak yazdırdı.

Rusya’nın Volga Federal Bölgesinde bulunan Orenburg şehrinde, 5 Aralık 2020 Cumartesi günü 2020 Rusya Boks Şampiyonası kapsamında son maçlar yapıldı. Yakut Cumhuriyeti ile Moskova Bölgesi temsil eden Vasily Yegorov ve Nogay genç Albert Batırgaziyev şampiyonada mücadele etti.

NOGAY GENÇ BATIRGAZİYEV, 4. KEZ RUSYA BOKS ŞAMPİYONU

Nogay genci Albert Batırgaziyev ise rakibi Camal Batrudinov’u yenerek Rusya boks şampiyonu oldu. 60 kg’a kadar ağırlık kategorisindeki şampiyon kemerini, St.Petersburg’dan Camal Batrudinov (Jamal Badrutdinov)’u yenen Rusya’nın şu anki şampiyonu (57 kg’a kadar) Albert Batırgaziyev (Yugra-Khanty-Mansi Otonom Okrug(KhMAO)-Yugra/Udmurtya) adını 4. kez şampiyon yazdırdı.

DİĞER BÖLGELERİ TEMSİLEN SÜREN MÜCADELELERİN SONUÇLARI

63 kiloya kadar çıkan üçüncü final maçında 2019 Rus şampiyonu Gabil Mamedov (Orenburg bölgesi), oybirliği ile Tula bölgesinden Ilya Shakirov’u mağlup etti.

81 kiloya kadar kategoride yarışan İmam Khataev (Çeçen Cumhuriyeti), Sharabutdin Ataev’i (Dağıstan) oybirliği ile mağlup etti.

91 kg’a varan ağırlıkta Muslim Gadzhimagomedov (Dağıstan, Krasnodar Bölgesi) Aleksey Zobnin’i (Orenburg Bölgesi) yendi.

2019 AIBA Dünya Boks Şampiyonu Dağıstanlı Boksör Muslim Gadzhimagomedov.

91 kg üzeri ağırlık kategorisinde Yaroslav Doronichev (Khanty-Mansi Otonom Okrug-Yugra), Svetoslav Teterin’i (Ryazan bölgesi) yendi.

49 kg’lık finalde Edmond Khudoyan (Chelyabinsk bölgesi) hakemlerin oybirliği ile aldığı kararla Rusya şampiyonu olurken, Volodya Mnatsakanyan (Moskova bölgesi) gümüş madalya kazandı.

Üç raundun ardından Vsevolod Shumkov (St.Petersburg), ağırlık kategorisinde 57 kg’a kadar şampiyon kemerini ayrı bir kararla kazandı, Ovik Ogannisyan’ı (Moskova Bölgesi, Habarovsk Bölgesi) mağlup etti.

Ve programın finalinde, 75 kiloya kadar çıkan mücadelede yargıçların oybirliği ile kararıyla Dzhambulat Bijamov (Dağıstan) Andrey Kovalchuk’u (Khanty-Mansi Özerk Okrugu-Yugra) yendi.

Erkekler için Rus boks şampiyonasının ödül fonu, 10 milyon ruble, her ağırlık kategorisinde kazananların ödül parasına ek olarak bir araba hediye veriliyor. Turnuva sonucunda, Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları eleme turnuvasına katılmak üzere Rus milli takımının kompozisyonu da oluşturulacak.