Nikopol'de Ukrayna’nın en büyük güneş enerjisi santrali açıldı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
30 Nisan 2019, 16:02
Ömer Cihad Kaya
30 Nisan 2019, 16:02

Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesindeki Nikopol şehrinde ülkenin en büyük güneş enerjisi santrali 22 Nisan 2019’da açıldı. Santral Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri olarak biliniyor.

Nikopol Güneş Enerjisi santrali Ukrayna’nın önemli enerji şirketi olan Donbas Yakıt ve Enerji Şirketi (DTEK) ile Çin Makine Mühendisliği şirketinin (CMEC) birlikte yürüttüğü ortak bir proje olarak hayata geçirildi. CMEC başkanı Zhang Chun Nikopol Güneş Enerjisi santralinin CMEC için Ukrayna’daki en büyük yatırım olduğunu belirtti.

SANTRAL 1 MART 2019’DA FAALİYETE GEÇTİ

An itibarıyla toplamda 750 bin güneş paneline sahip olan santralin inşasına 2018 ilkbaharında başlanmış, 2018 ekiminde ilk panel inşa edilmişti. Şubat 2019’da faaliyete geçen santral 1 Mart 2019 tarihinde elektrik üretmeye başlamıştı.

Santralin kurulduğu alanın eskiden manganez cevheri ocağı olup tarımsal bakımdan da verimsiz durumda olduğu ifade edildi. DTEK Genel Başkanı Maksim Timçenko santral inşaatı üzerinde 1500 kişinin çalıştığını ve inşaatın hava şartlarından bağımsız devam ettiğini belirterek, “Bu ve buna benzer projeler DTEK’in günümüz değişen koşullarına göre şekillendirildiğinin kanıtıdır. Biz yeni teknolojileri getiriyoruz” dedi.

UKRAYNA’DAKİ KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLERİN BAŞLANGICI

DTEK Genel Başkanı Timçeko geniş çaplı olan bu projenin Ukrayna’da meydana gelecek köklü değişikliklerinin sadece başlangıç aşaması olduğunu ifade etti.

Ukrayna enerji piyasasının yatırım potansiyelinin şu an 95 milyar dolar (yaklaşık 566 milyar TL) olduğu belirtiliyor.  Ukrayna enerji piyasasının bu kayda değer gelişimi yabancı yatırımcılarının da ilgisini çekiyor.