Niğde'de 1300 kişi hastanelik oldu

Güncel
_QHA Ankara
16 Nisan 2019, 16:05
Niğde’de bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle 3 gün içerisinde yaklaşık 1300 kişi sağlık kuruluşlarına başvurdu.
_QHA Ankara
16 Nisan 2019, 16:05

Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne pazar gününden bu yana bulantı, kusma ve ishal şikâyetleriyle 1300 kişinin başvurması üzerine Valilik inceleme başlattı.

NİĞDE VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Niğde Valiliğinden şu açıklama yapıldı:

“14.04.2019 Pazar gününden bu yana bulantı-kusma ve ishal şikâyetleri nedeniyle sağlık kurumlarımıza başvurularda bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Valiliğimiz tarafından gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmış olup rutinde düzenli olarak yapılan içme suyu analiz sonuçlarında her herhangi bir soruna rastlanılmamakla birlikte, yaşanan vakalar üzerine güncel su numuneleri alınarak tahlile gönderilmiştir.”

İÇME SUYUNDAN NUMUNE ALINDI

“Güncel alınan su numunelerinin çıkan tahlil sonuçları netleşince kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Diğer taraftan sağlık kuruluşlarımızda hastalarımıza muayene ve tedavi sürecinde gerekli her türlü tedbir alınmış olup; içme sularında da tedbir amaçlı klorlama seviyesi artırılmıştır.

Mevcut durumun içinde bulunduğumuz mevsimsel koşullar, yağış durumlarına bağlı olarak daha çok bulaştırıcılığı yüksek virüslerden kaynaklandığı tahmin edilmekle birlikte vatandaşlarımızın Valiliğimizce yapılacak açıklamaların dışında çıkan haberlere itibar etmemesi ve koruyucu amaçlı el hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir.”