New York'ta Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlandı

Haberler
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 18:08
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 18:08

Ukrayna bağımsızlığının 30. yılını New York’ta kutlandı. Kutlama etkinliğine yabancı devletlerin diplomatları, ABD’deki Ukrayna ve Kırım Tatar diasporalarının temsilcileri katıldı.

ABD’nin New York kentinde Ukrayna’nın 30. Bağımsızlık Günü vesilesiyle kutlama etkinliği düzenlendi. Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği ve Ukrayna’nın New York Başkonsolosluğu tarafından organize edilen etkinlikte, iki kız kardeş Ulyana ve Kalına Leşçuk, Ukrayna milli çalgı aleti banduralar eşliğinde milli şarkıları söyledi.

Bunun dışında etkinlikte, Kırım Tatar milli dansları sergilendi ve Kırım Tatar halk şarkıları icra edildi. Dinara ve Yunus Faizov, Agır ava, haytarma, tım tım oyunlarını sergiledi. Ünlü Kırım Tatar şarkıcı Uriye Kermençikli ise kemancı Nariman Asanov ve akordeon sanatçısı Rustam Faioz’un eşliğinde “Ey, Güzel Kırım” ve “Karanfil” şarkılarını söyledi.

Etkinliğe katılan misafirlere Ukrayna milli yemekleri ikram edildi.

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi. Bağımsız Ukrayna, bugün 30. yılını kutluyor.

Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı. 2014 yılından bu yana Kırım ve Donbas’ta devam eden Rus işgali şartları nedeniyle Bağımsızlık Günü işgalin gölgesinde kaydediliyor.